Gannuşi: İstifa etmeye hazırım

Tunus Nahda Hareketi Lideri ve Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm olacaksa istifa etmeye hazır olduğunu söyledi.

Asya 09.11.2021, 18:45
Gannuşi: İstifa etmeye hazırım

Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in ülkede 25 Temmuz'da Meclis'in çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinin ardından 22 Eylül'de yetkilerini genişleten kararnameyi duyurması sürecini Tunus’ta yerel medyaya değerlendirdi.

Gannuşi, “Ülkede yaşanan siyasi krizi çözecekse, gecikmeden Meclis Başkanlığı görevimden istifa etmeye hazırım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz’da aldığı olağanüstü kararlara atıfta bulunan Gannuşi, “Neden diğer yetkililerin değil de özellikle Meclis Başkanı'nın geri çekilmesini istiyorlar. En basit demokratik bilinç bile bu baskıcı rejim modelinin taleplerini reddeder.” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki siyasi krizden çıkış için iki seçenekle karşı karşıya olduklarının altını çizen Gannuşi, şöyle devam etti:

“Ya Cumhurbaşkanı Said kararlarını geri çekecek ya erken seçim kararı alınacak. Bu ikisi olmadığı müddetçe ülkede yaşanan siyasi kriz devam edecek.”

Tunus halkının demokrasiye inandığı kanaatinde olduğunu belirten Gannuşi, “Siyasi tıkanıklığı aşmanın çözümü Cumhurbaşkanının üzerine yemin ettiği Anayasaya ve anayasal sisteme uymasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü