Güney Çin Denizi'nde sular ısınıyor

Pekin'in uluslararası sularda hakimiyet iddiasında bulunduğu yeni yasayı onaylamasından günler sonra, ABD Donanmasına ait bir destroyer tartışmalı ada zincirinin arasından geçti.

Asya 09.09.2021, 16:23
Güney Çin Denizi'nde sular ısınıyor

Çin, ABD güdümlü füze destroyerinin tartışma konusu Spratly Adaları'ndaki varlığının ulusal egemenliğinin ihlali olarak nitelendirince Güney Çin Denizi'ndeki gerilim tırmandı.

ABD Donanması'na bağlı 7. Filo'dan yapılan açıklamada, izinsiz sınır ihlali gerçekleştirildiğine dair Çin yönetimi iddiasının "yanlış" ve Çin'in meşru deniz seyrüseferini saptırma kampanyasının bir parçası olduğu ifade edildi.

ABD Donanmasına göre USS Benfold adlı destroyer, çarşamba günü Mischief Resifi'nin 12 deniz mili açıklarında gerçekleşen 7. Filo'nun "Seyrüsefer Özgürlüğü Operasyonu'nda" görev aldı.

Açıklamada, "Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu görevle ilgili açıklaması yanlıştır. USS Benfold bu [operasyonu] uluslararası hukuka uygun gerçekleştirmiş ve sonrasında uluslararası sulardaki normal faaliyetlerine devam etmiştir" dendi.

Operasyon, Çin'in yabancı gemilerin tartışmalı ada zincirinde hak iddia ettiği sulara girmeden bildirimde bulunmasını talep eden bir yasayı onaylamasından birkaç gün sonra gerçekleşti. ABD Donanması bu türden bir bildirimde bulunmadığını belirtiyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (HKO) sözcülerinden Kıdemli Albay Tian Junli, Çin devletine bağlı medya kuruluşu Global Times'a yaptığı açıklamada, USS Benfold'un resif civarındaki alanları "ihlal etmesi" üzerine "uyarıldığını" ifade etti.

Albay Junli, bir kısmı üzerinde Filipinler, Malezya, Brunei, Tayvan ve Vietnam tarafından da hak iddia edilen adalar ve çevresindeki sular üzerinde Çin egemenliğini savunmak için HKO Güney Saha Komutanlığı'nın yüksek alarm seviyesinde kalacağını söyledi.

IndyTurk

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü