Hindular, Müslümanların ibadetlerine engel oluyorlar

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bazı Hindu gruplar, aylardır Cuma günleri Müslümanların namazlarına engel olmaya çalışıyorlar.

Asya 17.12.2021, 13:00
Hindular, Müslümanların ibadetlerine engel oluyorlar

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'nin Gurgaon bölgesinde, aşırı sağcı grupların cuma namazına engel olma girişimleri gerginliği tırmandırıyor.

BBC'nin haberine göre, Gurgaon'da 3 aydır cuma günleri camilerin yakınında ve cuma namazlarının kılındığı alanlarda toplanan grup, Müslümanların ibadet etmelerine engel olmaya çalışıyor.

Grup, otoparklarda, fabrika yakınlarındaki devlete ait arazilerde, pazar yerleri ve mahalle aralarındaki açık alanlarda namaz kılınmasına karşı çıkıyor.

İbadet edilen alanlarda sloganlar atan gruptakiler, yol giriş çıkışlarına araç park ederek Müslümanlara zorluk çıkarıyor.

Söz konusu eylemlerin ardından ibadetler, polis gözetiminde yapılmaya devam ediyor.

Gurgaon Müslümanlar Konseyi kurucularından Altaf Ahmed, "Korkutucu bir durum. Gurgaon'da böyle bir şeyin yaşanmasını beklemiyorduk." değerlendirmesinde bulundu.

Protestoculardan Kulbhushan Bhardwaj ise "Biz, namaza ya da Müslümanlara karşı değiliz ancak açık alanda namaz kılınması kara cihadıdır." ifadesini kullandı.

Gurgaon, yaklaşık 500 bin Müslüman işçinin çalıştığı sanayi alanlarından biri olarak öne çıkıyor.

Hindu gruplar, Müslümanları Hindu kadınlarla evlenip onların dinini değiştirmek suretiyle "aşk cihadı" yapmakla da suçlamıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü