İran: Ermenistan ile yeni yol haritası çizdik

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan Tahran’da bir araya gelerek bölgedeki gelişmeleri ve Karabağ meselesini görüştü.

Asya 04.10.2021, 18:30 04.10.2021, 18:36
İran: Ermenistan ile yeni yol haritası çizdik

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, resmi bir ziyaret amacıyla bugün Başkent Tahran'a giderek mevkidaşı Abdullahiyan ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Verimli mutabakatlar sağlandı"

İranlı Bakan Abdullahiyan, New York, Duşanbe ve Tahran olmak üzere Mirzoyan ile 20 gün içinde 3 defa görüştülerini hatırlatarak, "İki ülke makamları stratejik düzeyde verimli mutabakatlar sağladı. Bugün Tahran'da iki ülke ilişkileriyle ilgili yeni yol haritası çizdik." ifadelerini kullandı.

Kamyonların İran ile Ermenistan arasında gidiş-gelişleri ve transit yolun canlandırılması için süratle hayata geçirilecek bazı projeler geliştirdiklerini ifade etti.

Kafkasya bölgesinde kriz şartları sebebiyle bazı sıkıntıların yaşandığını belirten Abdullahiyan, şu ifadeleri kullandı:

"Hepimiz bölgedeki krizlerin yabancıların müdahalesi olmadan çözülmesi gerektiği ortak inancına ulaşacağız. Siyonistlerin bu bölgenin bazı yerlerindeki varlığı ciddi endişe nedenidir. Şunu yüksek sesle ilan ediyorum: Bazı yabancıların yaptığı müdahalelerin İran ile komşuları ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin kopmasına neden olmasına izin vermeyeceğiz."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü