Kabil'de hayat normale dönüyor: İlk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi

Afganistan'da ABD güçlerinin ülkeden ayrılması ve Taliban'ın kontrolü sağlamasından bu yana başkent Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'ndan iç hatlardan ilk yolcu uçağı havalandı. Döviz büroları ve özel üniversiteler faaliyetine başladı.

Asya 04.09.2021, 21:30
Kabil'de hayat normale dönüyor: İlk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi

Ariana Afgan Hava Yolları yetkililerinden alınan bilgiye göre, ülkenin bayrak taşıyıcısı Ariana Afgan Hava Yollarına ait yolcu uçağı 31 yolcusuyla öğleden sonra yerel saatle 15.00 sularında Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'ndan Mezarı Şerif'e uçtu.

Gün içinde bir iç hat uçuşunun da Herat'a yapılacağı belirtilirken, bugünden itibaren iç hatlarda uçuşların rutin bir şekilde devam ettirileceğinin altı çizildi.

Kabil'in döviz çarşısı Şehzade faaliyetine başladı

Ayrıca Taliban'ın başkenti ele geçirdiği 15 Ağustos'tan bu yana kapalı olan Kabil Şehzade Sarayı da faaliyetine başladı.

Afganistan'daki döviz kurunun belirlendiği ayaklı borsa olarak bilinen Şehzade Sarayı'nın açılmasıyla 1 dolar 87 Afganiden 84'e geriledi.

Onlarca döviz bürosunun bulunduğu Şehzade, şehrin Mandevi bölgesinde yer alıyor.

Özel üniversiteler açıldı

Kabil'deki özel üniversitelerin de kapılarını açtıkları duyuruldu. Az sayıda öğrencinin sınıflara gittiği ifade edilirken, devlet üniversitelerinin ise henüz açılmadığı vurgulandı.

Taliban yetkilileri üniversitelerin 7 Eylül'de faaliyetine başlayacağını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:46
Güneş 07:11
Öğle 12:55
İkindi 15:57
Akşam 18:28
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü