Kırgızistan'da Rus okulu açılıyor

Kırgızistan’ın güneyinde Tacikistan sınırında yer alan Batken şehrinde Rusya’nın okul yapacağı öğrenildi.

Asya 28.09.2021, 20:24
Kırgızistan'da Rus okulu açılıyor

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre Rusya Federasyonu, Batken şehrinde, Rus dilinde eğitim veren 1.200 kişilik bir okul inşa edecek.

Rus okulunun açılması konusunda Batken Belediye Başkanı İmamnazar Burkanov, Çet-Bulak mahallesinde 2 hektarlık arazi tahsis etti. Okul için ayrılan araziyi görmek için Rusya’dan özel uzman Radik Yulbayev bölgeye geldi.

Batken Belediye Başkanı Imamnazar Burkanov ile görüşen Yulbayev, diğer yerli yönetim ve kurumların yetkilileriyle birlikte Rus okulunun temelinin atılması ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Görüşme kapsamında Yulbayev, 2022’den itibaren Batken şehrindeki okullardan mezun olan öğrencileri, Başkurdistan Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne kabul etmeye ve uzmanlar yetiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Rus okulunun kurulması ve Kırgız öğrencilerin aynı okulda eğitim görmesi hususunda yerli halkın tepkili olduğu ifade edildi. Okulun henüz inşası gerçekleşmese de proje yerli halk tarafından endişeyle karşılandı.

Kırgız halkı çatışmaların sık sık yaşandığı bölgede, Rus okulunun kurulmasını tehlikeli olarak görüyor. Ayrıca ebeveynler, çocuklarını Rus okuluna göndermek istemiyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü