Kuzey Kore, ABD’yle Güney Kore’nin tatbikatı sırasında füze fırlattı

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’nin devam eden ortak askeri tatbikatı sırasında dört füze fırlattı.

Asya 05.11.2022, 21:50
Kuzey Kore, ABD’yle Güney Kore’nin tatbikatı sırasında füze fırlattı

Güney Koreli askeri yetkililerin açıklamasında, Kuzey Kore’nin batı kıyısından öğle saatlerinde dört kısa menzilli füzenin ateşlendiği belirtildi.

Açıklamada, füzelerin ateşlendikten sonra yaklaşık 130 kilometre uçtuğu ve ülkenin batı denizine düştüğü dile getirildi.

Güney Kore ve ABD’den askeri tatbikat

Son dönemlerin en büyüğü olduğu kaydedilen hava tatbikatına Güney Kore, yaklaşık 240 savaş uçağıyla katılıyor. Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugün sona ermesi planlanan tatbikata en az bir ‘B-1B’ bombardıman uçağının dahil olacağı belirtildi.

Kuzey Kore, tatbikat öncesinde tatbikatları ‘potansiyel bir işgal için hazırlık’ olarak değerlendirerek ABD’yi ‘daha güçlü takip tedbirleri’ uygulayacağı konusunda uyarmış, ardından da en az 10 füze denemesi gerçekleştirmişti.

ABD ve Güney Kore’nin, Kuzey Kore’nin füze denemeleri sonrası gerilimin arttığı Kore Yarımadası’nda geniş çaplı ortak hava tatbikatlarına başladığı bildirilmişti.

ABD ve Güney Kore, ortak tatbikatlarının ilkini 2015’te düzenlemişti. Tatbikatlar, 2018’de eski Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in Kuzey Kore ile uzlaşma politikalarının bir parçası olarak askıya alınmıştı.

Son aylarda yaptığı füze denemeleri ile tepkileri üzerine çeken Kuzey Kore, en son 28 Ekim’de Doğu Denizi (Japon Denizi) yönüne iki balistik füze fırlatmıştı.

Pyongyang yönetimi, 2022 başından beri Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek 28. denemesini gerçekleştirmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü