Pakistan ile Hindistan arasında "İslâm düşmanı terzi" gerilimi

Hindistan, öldürülen İslâm düşmanı terzi için Pakistan'ı suçladı. Pakistan cevap verdi...

Asya 29.06.2022, 21:37
Pakistan ile Hindistan arasında "İslâm düşmanı terzi" gerilimi

İslâm'a tahkir edici sözler kullandığı iddia edilen Hindu bir terzinin Müslümanlar tarafından öldürülmesinin ve bu anın videosunun internette yayınlanmasının ardından Hindistan, hadiseyi Pakistan’da bir örgütle ilişkilendirdi. Hindistan'ın bu iddiasını Pakistan yönetimi zararlı bir girişim olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı Hint medyası organlarının Udaipur’daki cinayetle ilgili suçlanan kişileri Pakistan’da bir örgütle ilişkilendirdiğine işaret edildi.

Açıklamada, Hindu bir terzinin öldürülmesinin Pakistan’da bir örgütle ilişkilendirilmesi zararlı bir girişim olarak değerlendirildi ve bu duruma tepki gösterildi.

Bu durumun, Hindutva (Hindu milliyetçiliği) tarafından yönetilen Hint rejiminin Pakistan'ı kötüleme girişimi olarak nitelendirilerek, bu tür üstü kapalı imaların reddedildiği vurgulandı.

Hindistan'ın Racastan eyaletine bağlı Udaipur kentinde dün iki Müslüman, aşırı milliyetçi olduğu iddia edilen Hint terzi Kanhaiya Lal'ı öldürdüklerine ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaşmıştı.

Şüpheliler, öldürülen terzinin İslâm'a ve Peygamber Efendimiz (SAV)'e hakaret eden iktidardaki eski Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma'yı destekleyen yorumlarda bulunduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü