Rusya’dan Japonya’ya Asya-Pasifik uyarısı

Moskova, ‘barışçıl gelişme’ politikasından hızlı silahlanma programına geçen Japonya’nın yeni yöneliminden rahatsız. Japonya’nın girdiği yeni yolu Rusya’ya ve Asya Pasifik bölgesine ciddi bir güvenlik tehdidi olarak gördüklerini söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Rusya’nın ‘orantılı karşı tedbirler’ alacağını söyledi.

Asya 03.01.2023, 23:03
Rusya’dan Japonya’ya Asya-Pasifik uyarısı

Rusya’nın Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko Japonya’nın Çin’i ‘en büyük stratejik tehdit’ Rusya’yı ise ‘güçlü bir endişe kaynağı’ olarak tarif ettiği güvenlik strateji belgesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rus diplomat, “(Japonya Başbakanı Fumio) Kişida yönetiminin, on yılladır barışçıl gelişme olarak tarif edilen politikayı terk edip hızlı bir militarizasyon yoluna girmesini not ettik. Bu doğrultuda atılan adımlar arasında; bölge dışı ortaklarla birlikte Rusya sınırları yakınlarında büyük çaplı askeri tatbikatlar düzenlenmesi, savunma ve güvenlik alanındaki doktiriner belgelerin güncelleşmiş versiyonunda saldırı potansiyeli yaratma amacının bulunması ve savunma harcamalarındaki benzeri görülmemiş artış yer alıyor” dedi.

Japonya’nın Aralık ayında açıkladığı strateji belgesine göre Tokyo, önümüzdeki beş yılda savunmaya 312 milyar dolar kaynak ayıracak. Bu kararla Japonya’nın yıllık savunma harcaması ikiye katlanmış olacak.

Bu adımları ‘Rusya’nın ve Asya Pasifik bölgesinin güvenliğine ciddi bir meydan okuma’ olarak değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Rudenko, “Rusya’ya karşı askeri tahditleri önlemek için orantılı karşı tedbirler almak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Japonya barış anlaşması imzalamadı

Japonya’nın ‘Kuzey Toprakları’ olarak adlandırdığı Kuril Adaları’nın parçası olan 4 ada 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde Rusya tarafından ele geçirildi. Japonya, adaların geri verilmesini istiyor. Bugüne kadar süren anlaşmazlık nedeniyle iki ülke 2. Dünya Savaşı’ndan sonra barış anlaşması imzalamadı.

24 Şubat’tan sonra Japonya Rusya’ya karşı yaptırımlara katılarak Rusya’ya karşı sert tavır alan ülkeler grubunda yer aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı da barış anlaşması için müzakerelerin bu şartlarda devam edemeyeceğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü