Taliban, Afganların tahliyesine engel olmak istiyor

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, özellikle bir meslek sahibi Afganların ülkelerini terk etmelerini engellemek istediklerini belirterek bu kişilerin güvenliğini garanti etti.

Asya 25.08.2021, 10:00
Taliban, Afganların tahliyesine engel olmak istiyor

Kabil’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, havalimanı etrafında bekleyenlerin eve dönmesi gerektiğini ve bu kişilerin güvenliğini garanti ettiklerini söyledi. Özellikle doktorlar ve mühendisler gibi mesleki uzmanlığı olan Afganların ülke dışına çıkarılmasını engellemek istediklerini belirten Mücahid, ABD’den bu süreci durdurmalarını talep ettiklerini kaydetti.

Kadınlara güvenlik için evde kalın çağrısı

31 Ağustos’un tahliyelerin bitirilmesi için yeterli süreyi tanıdığını söyleyen Mücahid, bu sürenin esnetileceğini düşünmediğini kaydetti. Kadınların “güvenlik gerekçesiyle” bir süre evde kalmaları çağrısı yaptıklarını belirten Mücahid, “Bir prosedür geliştirene kadar kadınlardan evde kalmalarını istedik. Hiçbiri işlerinden çıkarılmayacak ve işe gitmedikleri dönemde de maaşları yatırılacak” dedi. Taliban Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim daha önce Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada Afgan kadınların şeriata uygun olarak çalışmaya devam edeceklerini söylemişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü