Taliban, Afganların tahliyesine engel olmak istiyor

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, özellikle bir meslek sahibi Afganların ülkelerini terk etmelerini engellemek istediklerini belirterek bu kişilerin güvenliğini garanti etti.

Asya 25.08.2021, 10:00
Taliban, Afganların tahliyesine engel olmak istiyor

Kabil’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, havalimanı etrafında bekleyenlerin eve dönmesi gerektiğini ve bu kişilerin güvenliğini garanti ettiklerini söyledi. Özellikle doktorlar ve mühendisler gibi mesleki uzmanlığı olan Afganların ülke dışına çıkarılmasını engellemek istediklerini belirten Mücahid, ABD’den bu süreci durdurmalarını talep ettiklerini kaydetti.

Kadınlara güvenlik için evde kalın çağrısı

31 Ağustos’un tahliyelerin bitirilmesi için yeterli süreyi tanıdığını söyleyen Mücahid, bu sürenin esnetileceğini düşünmediğini kaydetti. Kadınların “güvenlik gerekçesiyle” bir süre evde kalmaları çağrısı yaptıklarını belirten Mücahid, “Bir prosedür geliştirene kadar kadınlardan evde kalmalarını istedik. Hiçbiri işlerinden çıkarılmayacak ve işe gitmedikleri dönemde de maaşları yatırılacak” dedi. Taliban Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim daha önce Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada Afgan kadınların şeriata uygun olarak çalışmaya devam edeceklerini söylemişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:23
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:49
Günün Karikatürü Tümü