Taliban “Amerika'nın Sesi”ni yasakladı

Afganistan'daki Taliban yönetimi, ABD hükümeti tarafından finanse edilen Voice of America (VOA) ve Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) radyo yayınlarını yasakladı. VOA'dan yapılan açıklamada, yasağın program içeriği hakkında yapılan "şikayetler" nedeniyle getirildiği belirtildi.

Asya 02.12.2022, 09:10 02.12.2022, 09:08
Taliban “Amerika'nın Sesi”ni yasakladı

Taliban dışişleri bakanlığı sözcüsü Abdul Qahar Balkhi VOA'ya yaptığı yazılı açıklamada "Afganistan'ın basın yasaları var ve bu yasaları tekrar tekrar ihlal ettiği tespit edilen herhangi bir ağın Afganistan'dan haber yapma ve Afganistan içinde yayın yapma ayrıcalığı elinden alınacaktır" dedi.

Sözcüye göre hem VOA hem de RFE/RL'nin yerel Afgan enkarnasyonu olan Azadi Radyo bu yasalara uymadı. Sözcü, her ikisinin de "profesyonellik gösteremeyen ve bu nedenle kapatılan" "tekrar eden suçlular" olarak damgalandığını söyledi. Yasak dün itibariyle yürürlüğe girdi.

Yasağa karşı kendini savunan yayın kuruluşu, "gazetecilik bağımsızlığıyla" çalıştığını ve olaylara "kapsamlı, dengeli bir şekilde yer vermeyi" amaçladığını vurguladı.

Hem VOA hem de RFE/RL'yi denetleyen ABD Küresel Medya Ajansı (USAGM), Kongre tarafından finanse edilen bir ABD federal ajansı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü