Taliban ilk kez bir kolordu komutanlığını ele geçirdi

Taliban’ın ilk kez bir kolordu komutanlığını da ele geçirdiği bildirildi. Ele geçirilen komutanlıkta silahlar ve mühimmatlar da bulunuyor.

Asya 12.08.2021, 14:00 12.08.2021, 14:32
Taliban ilk kez bir kolordu komutanlığını ele geçirdi

Afganistan'ın kuzey, kuzeydoğu ve batısında saldırılarını artırarak 10 vilayeti kontrolü altına alan Taliban, ilk kez bir kolordu komutanlığını ele geçirdi.

Kunduz İl Şura Vekili Emruddin Veli, basına yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde bulunan 217 Pamir Kolordu Komutanlığının Taliban'ın kontrolüne geçtiğini söyledi.

Silahlar, mühimmat ve bazı helikopterler Taliban'ın elinde

Taliban'ın kolordu komutanlığındaki tüm silah ve mühimmatları ele geçirdiğini kaydeden Veli, ayrıca Kunduz Havalimanı'nın de Taliban'ın kontrolüne geçtiğini belirtti.

Veli, havalimanında arıza nedeniyle park halinde bulunan bazı helikopterlerin de Taliban'ın eline geçtiğini aktardı.

Havalimanını da ele geçirdi

Öte yandan yine ülkenin kuzeyindeki hükümet güçlerinin son savunma bölgesi olan Cüzcan vilayeti havalimanının da Taliban'ın eline geçtiği bildirildi.

Yetkililer, Cüzcan Havalimanı'nın Taliban'ın eline geçmesiyle bazı güvenlik güçlerinin Mezar-ı Şerif kentine gittiğini ve bazılarının da Taliban'a teslim olduğunu açıkladı.

Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan kenti 7 Ağustos'ta ve Kunduz vilayetinin merkezi de 9 Ağustos'ta Taliban'ın kontrolüne geçmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü