Taliban’daki medya dönüşümü

Afganistan’da Amerikan işgalini sona erdirerek 20 yılın ardından iktidarı yeniden ele geçiren Taliban hareketi, Batı medyasının karalama kampanyalarına karşı ciddi bir medya seferberliği yürütüyor.

Asya 18.09.2021, 22:30
Taliban’daki medya dönüşümü

Taliban yetkilileri Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede medya davetlerine katılarak, Batı medyası tarafından üretilen olumsuz algıları yıkmaya çalışıyor.

Dünya genelinde ve özellikle Türkiye’de Afganistan’daki gelişmelere karşı toplumsal ilginin fazla olması Taliban yönetimi tarafından pozitif bir şekilde değerlendiriliyor.

Gerek ülkeleri ziyaret etmek suretiyle gerekse Afganistan’a gelen dünya medyasını ağırlamak suretiyle gazetecilerle iyi ilişkiler kuran Taliban liderlerinin medya performansı dikkat çekiyor.

Kendilerine sunulan bütün röportaj tekliflerini kabul eden ve bütün röportajlarında ses getiren mesajlar veren Taliban liderleri, Batı medyasının karalamalarına karşı en şeffaf haliyle mesajlarını dünyaya duyurmayı sürdürüyor.

Taliban Hareketi, bu ilgiyi bir fırsata çevirerek Taliban yönetiminin görüşlerini anlatarak haklarındaki negatif algıları yıkmaya çalışıyor.

Taliban’ın son haftalarda başarıyla yönettiği medya propagandası sayesinde milyonlarca insanın Taliban hakkındaki olumsuz düşüncelerini değiştirdiği ve negatif algıların pozitife dönüştüğü görülüyor.

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü