AB-Çin zirvesi bitti: Avrupa'da güvenlik krizi yaşıyoruz

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Ukrayna'daki savaş hakkında gerçekleştirilen zirve toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Avrupa 01.04.2022, 21:01
AB-Çin zirvesi bitti: Avrupa'da güvenlik krizi yaşıyoruz

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Ukrayna'daki savaş hakkında gerçekleştirilen zirve toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen yaptığı açıklamada, Leyen, "Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang ile çok açık ve çok samimi bir görüşme yaptık. Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak çok özel bir sorumluluğu var. Biz Avrupa Birliği olarak, uluslararası ortaklarımızla birlikte çok taraflı düzeni desteklemeye kararlıyız. Bu nedenle, Çin'in yaptırımlarımızı desteklemese de en azından müdahale etmemesi gerektiğini açıkça belirttik" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, "Görüşmede hiçbir Avrupa vatandaşının Rusya'nın savaşma kabiliyetine herhangi bir desteği anlayışla karşılamayacağı gerçeğini de tartıştık. Aksi halde bu Avrupa'da Çin için büyük bir itibar itibarı zedelenmesine yol açacaktır. Bu bir güven, güvenilirlik ve tabi ki uzun vadeli yatırımlara ilişkin kararlar meselesidir" şeklinde konuştu.

“Avrupa'daki en büyük güvenlik krizini yaşıyoruz”

Leyen yaptığı açıklamada, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük güvenlik krizini yaşıyoruz. Ukrayna'daki savaş kadınları ve çocukları öldürmeye ve tüm şehirleri yok etmeye devam ediyor. Avrupa Birliği'nin (AB) önceliği, savaşı bir an önce durdurmak ve Ukrayna halkını korumaktır. Kriz zamanlarında diyaloğa her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bu yüzden bunu sona erdirmek için neler yapılabileceğine odaklandı." dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Michel, Çin'in Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesine yardımcı olacak adımlarının AB tarafından memnuniyetle karşılayacağını belirterek, "Rusya'ya mali veya askeri olarak yardım etmeye yönelik her türlü girişime karşı tetikte olacağız. Ancak Çin'in savaşı sona erdirmeye yardımcı olacak herhangi bir hareketi memnuniyetle karşılanacaktır" şeklinde konuştu.

Konsey Başkanı Michel ayrıca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yapılan görüşmede, "AB'nin tutumunu açıklama, Çin'i harekete geçmeye teşvik etme, barış ve istikrarı yeniden tesis etmek için yapılan tüm çabalara aktif olarak katılma taahhüdünde bulunma şansımız oldu" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü