AB'den Rusya'ya yeni yaptırımlar: Petrol ithalatı durdurulacak

Rusya'nın Ukrayna işgalinden bu yana AB'nin Rusya için öngördüğü altıncı yaptırım paketi kapsamında, AB ülkelerinin Rus petrolü ithalatını durduracağı açıklandı.

Avrupa 04.05.2022, 15:25
AB'den Rusya'ya yeni yaptırımlar: Petrol ithalatı durdurulacak

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna işgalinden bu yana Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya için öngördüğü altıncı yaptırım paketini açıklıyor. Yaptırım paketi kapsamında, AB ülkelerinin Rus petrolü ithalatını durduracağını belirten Avrupa Komisyonu Başkanı, ham petrol için ithalat yasağının altı ay içinde aşamalı olarak uygulamaya gireceğini söyledi. Ursula von der Leyen, "Rus petrolüne ambargo öneriyoruz. Rusya'dan ham petrol tedarikini 6 ay içinde, rafine edilmiş ürünlerin tedarikini ise yıl sonuna kadar aşamalı olarak sona erdireceğiz. Yaptırım paketinde, Sberbank'ın ve diğer büyük bankaların da Swift'ten çıkarılması var" dedi.

Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada ayrıca Rusya devletine ait uluslararası yayın yapan 3 kuruluşa da yasak getirileceğini duyurdu. Von der Leyen, "Avrupa Birliği'nde, kablo, uydu, internet veya akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla, hangi şekil ve biçimde olursa olsun yayın yapmalarına izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

Altıncı yaptırım paketinde şu maddeler yer alıyor:

- Bucha'da 'savaş suçu' işlemekle suçlanan ve Mariupol kuşatmasından sorumlu olan yüksek rütbeli subayların ve askerlerin yaptırım listesine alınması,

- Rusya devletine bağlı 3 yayın kuruluşunun AB'de yasaklanması,

- Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ı Swift ödeme siteminden çıkartılması.

Yeni yaptırımların devreye girebilmesi için 27 üye devletin onayı gerekiyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü