AB ülkeleri aşı pasaportu meselesinde anlaşamadı

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, uzun süredir üzerinde tartıştıkları aşı pasaportu konusunda salı günkü toplantılarında uzlaşı sağlayamadı.

Avrupa 19.05.2021, 13:07 19.05.2021, 12:23
AB ülkeleri aşı pasaportu meselesinde anlaşamadı

AB dönem başkanı Portekiz'den yapılan açıklamada, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve üye ülke hükümetlerinden müzakerecilerin görüşmelere perşembe günü devam edecekleri bildirildi.

Liderler, aşı pasaportu uygulamasını yaklaşan turizm sezonu için hayati bir can simidi olarak görüyor.

Dijital sertifikanın, koronavirüs salgını ve virüsün çeşitli varyantlarıyla ilgili endişeler sürse bile, haziran ayı sonlarında blok içinde seyahat etmeyi mümkün kılması öngörülüyor.

Aşı pasaportu olarak tanımlanan belge, bir kişinin Covid-19 testinin negatif çıkıp çıkmadığı, hastalığa neden olan virüse yakalandığı ya da yakın zamanda iyileştiği veya aşı olup olmadığını belirlemek için kullanılmak isteniyor.

Bu, blok içindeki birçok seyahat için şu anda yürürlükte olan karantina kurallarından feragat etmek için temel oluşturabilir.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, mart ayında "dijital yeşil sertifika" önerisini gündeme getirerek tartışamları başlatmıştı.

AB Adalet Komiseri Didier Reynders, daha önce yaptığı açıklamada, ücretsiz test yapılması konusunun ulusal hükümetlere bağlı olduğunu dile getirmişti.

Euronews

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü