AB ülkeleri Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyecek

Politico’nun haberine göre AB ülkeleri Ukrayna'ya savaş uçağı göndermeyecek

Avrupa 03.03.2022, 12:14
AB ülkeleri Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeyecek

Ukraynalı yetkililer Pazartesi günü birkaç AB ortağından uçak alacaklarını iddia etmişlerdi.

Ukrayna salı günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın savaş jetleri göndermeyeceğini, AB ülkelerinden gelen ve bloğun Kiev'e verdiği yeni askeri desteğin gerçekte neleri kapsayacağı hakkındaki açıklamalarda da kafa karışıklığı yaşandığı ifade edildi.

Polonya'nın yanı sıra, Bulgar ve Slovakya hükümetleri de son zamanlarda Ukrayna'ya askeri uçak teslimatı olasılığını elediler. Ancak, Ukraynalı bir yetkili de Pazartesi günü e Ukraynalı pilotların AB ülkeleri tarafından bağışlanan uçakları almak için ülkeden ayrıldığını iddia etmişti.

Bu tür çelişkili sözlerin AB tarafından dile gelme nedeni, Ukrayna’nın ilk birkaç gün yoğun bir Rus istilasıyla karşı karşıya olmasıydı. AB Pazar günü, üyelerinden Ukrayna'ya silah ve diğer askeri teçhizatın sevk etmesini ve hatta Ukrayna’ya finansmanına yardımcı olmak için 450 milyon Euro'luk AB fonunu kullanacağını söyledi.

Pazartesi akşamı Ukraynalı bir yetkili, pilotların AB ortaklarından askeri uçak almak için Polonya'ya geldiğini söyledi. Söz konusu uçaklar, Ukraynalı pilotların zaten uçmak için eğitilmiş oldukları Mig-29 gibi Sovyet dönemi jetleriydi. Ukrayna parlamentosu bağışlar hakkında ayrıntılı da bilgi bile verdi: Avrupa, Polonya'dan 28 MiG-29, Slovakya'dan 12 ve Bulgaristan'dan 16 ve Bulgaristan'dan 14 Su-25 olmak üzere toplamda 70 savaş uçağı gönderiyordu.

Ülkeler bunu kabul etmedi

Bulgar bir yetkili Politico'ya verdiği demeçte, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov'un ülkesinin hizmet verebilir uçak ve parça açığı olduğunu ve Ukrayna'ya jet ödünç vermek bir yana, kendi hava sahasını korumak için yeterli savaş jetine sahip olmadığını söyledi.

Slovakya Savunma Bakanlığı sözcüsü de Salı günü yaptığı açıklamada, herhangi bir bağışı reddetti: "Slovakya Ukrayna'ya savaş jeti sağlamayacak."

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Salı günü benzer şeyleri dile getirdi. Polonya'daki Łask Hava Üssü'nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile birlikte konuşan Duda, ülkesinin "Ukrayna hava sahasına herhangi bir jet göndermeyeceğini" belirterek, "bunun Ukrayna ihtilafına askeri bir müdahale açacağını" savundu.

Duda, NATO'nun Rusya-Ukrayna savaşına taraf olmadığını vurguladı.

Borrell ise Pazar günü yaptığı toplantıda Ukrayna'ya "savaş uçağı bile tedarik edeceğiz" dedi ve bazı AB ülkelerinin Ukrayna’ya ihtiyaç duyduğu " uçaklara" sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Borrell, bu tür uçakların AB parasıyla finanse edilebileceğini bile önerdi.

Ancak Pazartesi günü, Borrell alenen geri adım atmak zorunda kaldı: Başka bir basın toplantısında, savaş uçaklarının "Ukrayna'dan aldığımız yardım talebinin bir parçası" olmasına rağmen, AB'nin bunları ödemek için yeterli mali kaynağa sahip olmadığını kabul etti.

AB diplomatlarına göre Borrell, halen Sovyet döneminden kalma savaş uçaklarını kullanan birkaç AB ülkesinden bazıları olan Bulgaristan, Polonya ve Romanya'ya, potansiyel olarak Kiev'e bazı uçaklar teslim edip etmeyeceklerini gayri resmi olarak sordu. Bir Rumen yetkili, talep veya olası teslimatlar hakkında yorum yapmadı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü