Almanya, İsrail’den Arrow3 savunma füze sistemi almak için görüşüyor

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Almanya’nın ülkesinden Arrow3 savunma füze sistemi almak istediğini duyurdu.

Avrupa 12.09.2022, 22:01
Almanya, İsrail’den Arrow3 savunma füze sistemi almak için görüşüyor

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Almanya’nın ülkesinden Arrow3 savunma füze sistemi almak istediğini duyurdu.

Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmenin ardından basının sorularını yanıtlayan Lapid, “İsrail başta hava savunması olmak üzere Almanya'nın yeni savunma potansiyelinin inşasında rol oynayacak. Bu bizim Almanya'nın ve Avrupa'nın güvenliğine, liberal demokrasilerin kendini savunma kapasitesine olan tam bağlılığımızın da bir göstergesi.” ifadesini kullandı.

Almanya’nın ülkesinin ürettiği Arrow savunma sistemleriyle ilgilendiğini ve bu konuda müzakerelerin sürdüğünü ifade eden Lapid, bu savunma sistemlerinin maliyeti konusuna ise değinmedi.

Scholz ise ülkesini daha fazla füze savunma sistemi alarak savunma kapasitesini geliştireceğini belirterek, İsrail’in ürettiği Arrow3 füze sistemini “yüksek kapasiteli” olarak değerlendirmekle birlikte bu savunma ihalesiyle ilgili daha fazla detay vermedi.

Arrow 3 savunma sistemleri, savaş başlıklarının ayrılarak “kamikaze” uyduları haline gelen veya hedefleri takip edip onlara vuran füzeleri imha etmek için üretiliyor. Dünya atmosferinin dışında da uçabilmeleri tasarlanan bu savunma sistemlerinin, yüksek ve uzun irtifadan gelen nükleer, biyolojik veya kimyasal füzeleri güvenli bir şekilde imha etmek için üretildiği belirtiliyor.

Kaynak: Euronews
Yorumlar (1)
Ail 3 hafta önce
İsrail bunları almanyadan alıp boyayıp tekrar almanyaya satiyor
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:57
İkindi 16:09
Akşam 18:45
Yatsı 20:04
Günün Karikatürü Tümü