Almanya, mali krizdeki Uniper’i kamulaştırıp canlandırmak istiyor

Alman hükümeti, Avrupa'yı saran enerji krizi sürecinde arzı güvence altına almak için Finlandiya kamu şirketi Fortum'un çoğunluk hissesine sahip olduğu enerji şirketi Uniper'i kamulaştırma kararı almıştı. Almanya’nın enerji şirketi Uniper’i kamulaştırma kararı Brüksel tarafından onaylandı. Almanya, Uniper için milyarlarca euro sermaye aktaracak.

Avrupa 16.12.2022, 22:28
Almanya, mali krizdeki Uniper’i kamulaştırıp canlandırmak istiyor

Alman hükümeti, Avrupa'yı saran enerji krizi sürecinde arzı güvence altına almak için Finlandiya kamu şirketi Fortum'un çoğunluk hissesine sahip olduğu enerji şirketi Uniper'i kamulaştırma kararı almıştı.

Almanya'nın en büyük Rus gazı ithalatçısı konumundaki Uniper, Rusya’dan yeterli miktarda tedarik sağlayamayınca piyasalardan daha yüksek fiyatlardan aldığı gazı müşterilerine, kriz öncesi yapılan anlaşmalar kapsamında, düşük fiyatlara satmak zorunda kalmış bu nedenle mali açıdan zor bir duruma düşmüştü.

Almanya’nın enerji şirketi Uniper’i kamulaştırma kararı Brüksel tarafından da onaylandı. Almanya, Uniper için milyarlarca euro sermaye aktaracak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü