Almanya savunmaya yatırımları artıracak

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’da savunma harcamalarını artıracaklarını söyledi. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, 58. Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde düzenlenen, “Avrupa dış ve güvenlik politikası ve gücün dili” paneline katıldı.

Avrupa 20.02.2022, 19:55
Almanya savunmaya yatırımları artıracak

Almanya’nın, NATO’da ve diğer misyonlarında görevini yerine getirdiğini ifade eden Lambrecht, bunun verilen sözlerin yerine getirilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Lambrecht, yeterli kapasiteye sahip oldukları için kısa sürede Litvanya’da NATO kapsamındaki misyon için ek asker gönderebildiklerine işaret etti.

Almanya’nın savunma harcamalarını artırma yolunu izlemesi gerektiğini vurgulayan Lambrecht, “Güvenilir bir ortak olduğumuzu söylediğimiz durumda uygun fonların mevcut olduğundan da emin olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’nın verdiği sözleri yerine getireceğini belirten Lambrecht, “Güvenilir ortaklar olacağız. Verdiğimiz sözleri tutacağız. Bunun için gerekli koşulları oluşturacağız ve bu savunma harcamalarını da artırmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Lambrecht, bunu siyasi olarak yerine getirmenin kolay olmayacağını anlatarak, iklimi koruma ve salgınla mücadele gibi başka konularının da maliyetli olduğunu kaydetti.

Almanya’nın Ukrayna’ya desteği

Bir soru üzerine Ukrayna-Rusya krizinde Almanya’nın Ukrayna’ya silah vermemesini de değerlendiren Lambrecht, NATO’da herkesin aynı şeyi yapması değil, ortakların bir bütün olarak birbirini tamamlamasının önemli olduğunu belirtti.

Lambrecht, Almanya’nın Ukrayna’yı ekonomik olarak desteklediğine işaret ederek, “Herkes elinden gelen desteği verirse, bu iyiye işarettir ve şu anda yaşadığımız şey de budur.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü