Almanya’da Irkçı Gruplar Kovid-19 Tedbirlerini Protesto Ediyor

Kovid-19’un üçüncü dalgasının başladığı gerekçesiyle sıklaştırılan tedbirlere Almanlar isyan ederken protestolar yoğunlaşarak devam ediyor. 

Avrupa 21.03.2021, 15:06
Almanya’da Irkçı Gruplar Kovid-19 Tedbirlerini Protesto Ediyor

Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da Kovid-19 tedbirlerine yönelik protestolar devam ediyor. Kovid-19’un üçüncü dalgasının başladığı gerekçesiyle sıklaştırılan tedbirlere Almanlar isyan ederken protestolar yoğunlaşarak devam ediyor. 


Almanya'nın Kassel kentinde Kovid-19 önlemlerini protesto gösterisinde eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Emniyet, binlerce kişinin katıldığı gösterilere yalnızca fizikî mesafe kuralları gözetilmek şartıyla iki noktada izin verildiğini, ancak göstericilerin eylemi şehir merkezine taşıdığını ve yetkililerin talimatlarına uymadığını açıkladı. Polisin eylemcilere copla ve biber gazıyla müdahale ettiği eylemde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eyleme "Querdenker" olarak adlandırılan gruptan protestocuların da katıldığı ve karşı göstericilerle de çatışmaların yaşandığı belirtildi.


"Querdenker" Grubu
Bavyera eyaletinde Anayasayı Koruma’dan sorumlu Eyalet Dairesi’nin ırkçı "Querdenker Haraketi"nin bazı üyelerini izlemeye aldığı belirtilmişti. Eyaletin Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, çarşamba günü yaptığı açıklamada, devlet kurumlarına, devlet yapısına ya da temsilcilerine karşı şiddet eylemleri çağrısı yapan ya da bu eylemlere katılan tekil şahısları ya da grupları izlemeyi amaçladıklarını ifade etmişti.


Herrmann, demokrasilerde herkesin eleştirilerini dile getirme hakkının saklı olduğunu, ancak bu hareket içinde demokratik bir yöntemle seçilmiş karar alıcıları ve hukuk devletinin meşruiyetini genel anlamda sorgulayan aktörler bulunduğunu söylemişti. Gösterilerde çok farklı dünya görüşünden eylemcilerin bulunduğunun şuurunda olduklarını ifade eden Herrmann, şimdiye kadar eylemlere katılan aşırı sağcıların kendi başlarına hareket ettiğini ve onların da Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın radarında olduklarını belirtmişti.


Stuttgart’ta ortaya çıkan "Querdenker 711" adlı hareket de Baden-Württemberg eyaletindeki Anayasa Koruma Teşkilatı’nca aylardır izleniyor.

Yorumlar (0)
33
açık
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü