Avrupa’da kilise baskısı tersine döndü: Şimdi moda kiliseye baskı

İngiltere'nin başkenti Londra'da, sokakta evliliğin kadın ve erkek arasında olduğunu yönünde vaaz veren 71 yaşındaki bir papaz, homofobik yorumlar yaptığı suçlamasıyla kelepçelenerek yaka paça gözaltına alındı.

Avrupa 30.04.2021, 03:05 30.04.2021, 11:42
Avrupa’da kilise baskısı tersine döndü: Şimdi moda kiliseye baskı

Londra'nın batısındaki Uxbridge metro istasyonu önünde 27 Nisan salı günü elinde İncil'le çevresinde toplanan kalabalığa konuşma yapan papaz John Sherwood'un gözaltına alınma görüntüleri kameralara da yansıdı. Görüntülerde, çevredekilerin polise tepki gösterdiği görülürken bir kişi de "O yaşlı biri, sakin olun" diyor. Bir kadınsa "Burası Hristiyan bir ülke" diye bağırıyor.

Olayın ardından polis tarafından sorgulanan, geceyi karakolda geçiren ve sonrasında serbest bırakılan Sherwood, polisin kendisine yönelik muamelesini "utanç verici" diye niteledi.

Polisin sert tavrı nedeniyle vücudunda ezilmeler olduğunu söyleyen yaşlı adam, "Homofobik yorumlar yapmıyordum. Sadece evliliğin erkek ve kadın arasında bir ilişki olduğunu anlatıyordum. İncil'de yazanları söylüyordum. Amacım kimseyi incitmek değildi" dedi. Sherwood, kendisini zorla götüren polise dini özgürlüğünü kullandığını ve görevini yaptığını söylediğini anlattı.

Hristiyan gruplardan tepki

Olay, Hristiyan grupların tepkilerine de yol açtı. Penn Free Metodist Kilisesi'nden papaz Peter Simpson, "Uxbridge'de eşcinseller yürüyüş yapsa, polis Hristiyanların hislerine aldırmadan eşcinselleri destekler. Özgürlüğü önemseyen herkes yaşananlardan endişe duymalı" dedi.

Hristiyan Hukuk Merkezi Başkanı Andrea Williams da, sokak vaazının Birleşik Krallık'ta yıllarca uygulandığını, kanunların da vaaz verme özgürlüğünü koruduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü