Avrupalı şirketler Türkiye’nin rol çalmasından rahatsız

Financial Times, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatının son üç ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46 arttığını ve bu durumun Batılı ülkeleri kaygılandırdığını yazdı.

Avrupa 18.08.2022, 19:13 18.08.2022, 19:36
Avrupalı şirketler Türkiye’nin rol çalmasından rahatsız

Financial Times, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatının son üç ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46 arttığını ve bu durumun Batılı ülkeleri kaygılandırdığını yazdı.

Gazetenin Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan derlediği ihracat verilerine göre, Mayıs-Temmuz döneminde Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 2 milyar doları aştı.

Sadece Temmuz ayında ise Rusya'ya yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 75 artışla 730 milyon dolara yükseldi.

Rusya'nın Temmuz ayında Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı geçen yıla göre yüzde 2,6'dan yüzde 3,9'a yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verileri, Rusya'ya yapılan ihracattaki artışta tekstil, elektrik ve mobilya ile birlikte kimyasallar, yaş meyve sebze ve diğer gıda ürünlerinin başı çektiğini gösteriyor.

Financial Times'taki haberde, "Ticaret hacmi, Türkiye'nin Rusya'dan enerji ağırlıklı ithalatı karşısında nispeten küçük kalsa da, iki ülke arasında artan ticaret Ankara ile Moskova arasındaki ekonomik işbirliğinin derinleşmesinden endişe duyan Batılı yetkilileri rahatsız edecek gibi görünüyor” yorumu yapıldı.

Gazeteye konuşan iki Avrupa Birliği (AB) yetkilisi, üye devletlerin Türkiye'nin Rusya ile artan ticaretinin, Avrupa'yla ticaretin yerini alması ihtimali nedeniyle giderek daha fazla tedirgin olduklarını söyledi.

Yetkililerden biri "İzliyoruz. Bu hoş değil ve AB tarafından iyi algılanmıyor. Rahatsız edici" yorumunu yaptı.

Financial Times, bazı AB ülkelerinin Türkiye'den, Rusya'yla ilişkisi hakkında bilgi istediğini yazdı.

Avrupa Komisyonu’ndan tepki

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, "Avrupa, Ukrayna'ya karşı saldırganlığına yanıt olarak Rusya ile bağlarını azaltırken, Moskova ile bağları veya etkileşimi artırmak uygun değil" demişti.

“Türkiye güçlü ve etkili bir NATO üyesi”

Financial Times ise haberinde Türkiye'nin güçlü ve etkili bir NATO üyesi olduğunu ve yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını yazdı.

FT son olarak şunları yazdı:

"Batılı yetkililer, Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği Ukrayna'nın deniz yoluyla tahıl ihracatını yeniden başlatmasına izin veren son anlaşmanın gösterdiği gibi, Erdoğan'ın Putin ile müzakere kabiliyetinin değerli olduğunu kabul ediyor."

"Konunun hassasiyeti nedeniyle adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Avrupalı yetkili ise ‘Türkiye’den bahsediyoruz, (AB'deki) herkesin şu ya da bu nedenle onlara ihtiyacı var" dedi. Aynı yetkili, 'AB, Türkiye'nin kabiliyetlerinin farkında olmalı... (Erdoğan)’a sadece, bizim kurallarımıza uyması gerektiğini söyleyemeyiz’ diye konuştu.”

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 03 Ekim 2022
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:58
İkindi 16:14
Akşam 18:51
Yatsı 20:10
Günün Karikatürü Tümü