Batı Ukrayna’yı silahlandırıyor: 20 ülke yine mühimmat gönderecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 20 ülkenin, Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını söyledi.

Avrupa 24.05.2022, 10:58
Batı Ukrayna’yı silahlandırıyor: 20 ülke yine mühimmat gönderecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 20 ülkenin, Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını söyledi.

Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, 47 ülke askeri ve savunma yetkilileriyle Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katıldı.

Austin, bir önceki toplantının ardından bu toplantıya Avusturya, Bosna Hersek, Kosova, Kolombiya ve İrlanda’nın da katıldığını söyledi. Austin, “Ukrayna’ya ek yardımlar konusunda oldukça memnun edici duyurular da oldu. 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu. Birçok ülke kritik derecede ihtiyaç duyulan top mermisi, kıyı savunma sistemleri, tank ve diğer zırhlı araçlar hibe ediyor” dedi.

Austin, Ukrayna’nın kıyılarını savunması için bu ülkeye Harpoon füzeleri ve lançerlerini vereceğini duyuran Danirmarka’ya ve Ukrayna ordusuna, tank, roket ve helikopter vermeyi taahhüt eden Çekya'ya teşekkür etti.

ABD’li bakan, toplantıda, Norveç, Yunanistan, Polonya ve İtalya’nın da Ukrayna’ya yeni top sistemleri ve mühimmat vereceğini açıkladığını belirtti.

Ukrayna yönetiminin ABD’den gelişmiş HMARS roket sistemleri talep ettiği hatırlatılarak Pentagon’un bu silahları Ukrayna’ya verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Austin, tedarik edilecek spesifik sistemlerden bahsetmeyeceğini, ancak Ukrayna Savunma Bakanı ile sık sık ihtiyaçları konusunda görüştüklerini dile getirdi.

Austin, ABD envanterinden silahların verilmesinden dolayı oluşacak olası riske yönelik bir soruya ise verdikleri silahların ABD için “kritik mühimmat,” kategorisine girmediğini ve ABD ordusu için riskin düşük olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü