Belarus'u suçlayan Litvanya, göçmenlere karşı sınıra duvar örecek

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte, Belarus'un göçmenlere uçak bileti vererek başkent Minsk'e getirdiğini ve bu şekilde göçmenlerin Avrupa Birliği (AB) topraklarına ulaşmasını kolaylaştırdığını söyledi.

Avrupa 08.07.2021, 13:59
Belarus'u suçlayan Litvanya, göçmenlere karşı sınıra duvar örecek

Simonyte, ülkesine ulaşanlardan topladıkları kanıtlarda en az bir göçmenin bu şekilde Litvanya'ya ulaştığını tespit ettiklerini bildirdi.

Reuters haber ajansına konuşan Simonyte, "Belarus'ta ve diğer başka ülkelerde çalışan ve Misnk'e turist çekmeyi amaçlayan bir çok seyahat acentası var ve örneğin Bağdat ile Minsk arasında doğrudan uçuş düzenliyor" diye konuştu. Belarus'a gelenlerin ana uçuş noktasının Irak'ın başkenti Bağdat havaalanı olduğunu belirten Litavyanlı lider, bu kişilerin İstanbul üzerinden de Minsk'e seyahat edebileceği ihtimalini de gözardı etmekdiklerini belirtti.

Ülkesinin göçmenleri durdurmak için sınır geçişlerinde devriyeyi arttırarak daha fazla tedbir alacağını ve bir bariyer inşa edeceğini ifade eden Simonyte, "Litvayna ile Belarus'u ayıran ek bir fiziki bariyer inşa etmeye başlayacağız. Bu bariyer yasa dışı göç akışının organizatörleri için bir çeşit simge ve caydırıcılık yapacaktır" dedi.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41
Günün Karikatürü Tümü