“Böyle giderse AB’nin sonu gelebilir”

AB'ye, eylemleriyle zarar veren ülkeler olduğunu söyleyen Tusk, "Avrupa Birliği'ne bir şekilde zarar vermekte ısrar edecek daha fazla devlet ortaya çıkarsa, birliğin sonu gelebilir" dedi.

Avrupa 19.07.2021, 11:39
“Böyle giderse AB’nin sonu gelebilir”

Eski AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği’nin (AB) bazı üye ülkelerin eylemlerinden dolayı zayıfladığını belirtti.

TVN24 televizyonuna demecinde konuşan Tusk, “Avrupa Birliği'ne bir şekilde zarar vermekte ısrar edecek daha fazla devlet ortaya çıkarsa, birliğin sonu gelebilir” uyarısında bulundu.

‘Zayıflatma’ sürecini Polonya ve Macaristan’ın başlattığını savunan Tusk, “Polonya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılacağı ve böylece onu zayıflatacağı gibi bir durum oluşabilir” diye konuştu.

Bazı devletler ile AB yönetimi arasındaki ilişkilerde yaşanan krizin siyasi nitelikte olduğuna ve uzun süredir devam ettiğine dikkat çeken Tusk, Avrupa Birliği'nin ‘yarından sonraki gün’ dağılmayacağına işaret etti, bununla birlikte neden böyle bir olasılığın bulunduğunu şöyle anlattı:

“(Birleşik Krallık'ın AB’den ayrılmasına ilişkin referandumun yapıldığı dönemde Başbakan olan) David Cameron ile görüştüğümü hatırlıyorum, kendisi bana, "Endişe etme, biz AB’den kesinlikle ayrılmayız" demişti. Ve yarım yıl sonra birden, hükümetin öngöremediği şey oldu.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü