Darbeci hamisi Almanya 'darbe planlayan' örgüte operasyon düzenledi

FETÖ’nün en önemli ‘güvenli limanlarından’ Almanya'da darbe yapmaya hazırlandığı öne sürülen aşı sağcılara yönelik yapılan operasyonda 25 kişi gözaltına alındı.

Avrupa 07.12.2022, 15:55 07.12.2022, 18:36
Darbeci hamisi Almanya 'darbe planlayan' örgüte operasyon düzenledi

Türkiye’de yapılan darbe girişimini tanımayıp, FETÖ’yü her türlü yardımı yapan Almanya, ülkesinde ‘darbe planlayan’ örgüte operasyon yaptı.

Federal savcılıktan yapılan açıklamada, 3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya operasyon yapıldığı kaydedildi.

Adalet Bakanı Marco Buschmann baskınları "terörle mücadele operasyonu" olarak nitelendirdi ve şüphelilerin devlet kurumlarına silahlı saldırı planlamış olabileceklerini kaydetti.

Aşısı sağcı 'Reich Vatandaşları'na yönelik yapılan operasyonda 22 Alman vatandaşının 'terör örgütüne üyelikle' suçlandığı belirtildi.

Aralarında bir Rus vatandaşının da bulunduğu 3 kişininse örgüte destek vermekle itham edildiği belirtildi.

"Askerler de var"

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, arama yapılan yerler arasında Almanya'nın güneybatısındaki Calw kasabasında bulunan özel kuvvetler birimi KSK'nın kışlası da bulunuyor. Bu birim geçmişte bazı askerlerin aşırı sağcı olduğu iddiaları nedeniyle mercek altına alınmıştı. Federal savcılar kışlanın arandığı haberiyle ilgili yorum yapmadı.

Avusturya'nın Kitzbuehel kasabasında ve İtalya'nın Perugia kentinde 2 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Savcılar, şüpheli elebaşlarının geçen yıl "Almanya'daki mevcut devlet düzenini yıkmak ve yerine kendi devlet biçimlerini getirmek amacıyla bir terör örgütü kurmakla" suçlandıklarını söyledi.

Derin devlet iddiası

Şüphelilerin 'Reich Vatandaşları' olarak adlandırılan anlatılardan ve 'QAnon ideolojisinden' oluşan bir komplo teorileri topluluğuna inandıkları iddia ediliyor.

Grup üyelerinin ayrıca Almanya'nın sözde bir 'derin devlet' tarafından yönetildiğine inandıkları belirtildi.

Kamu yayın kuruluşu ZDF, parlamentonun alt kanadı Bundestag'ın eski bir aşırı sağcı üyesinin de komplonun parçası olduğunu ve bu kişinin yeni sistemde "Adalet Bakanı olmayı planladığını" kaydetti.

Almanya’da aşırı sağcı AfD partisi istihbarat gözetimine alındı.

FETÖ’nün güvenli limanı

Türkiye'nin tüm girişimlerine rağmen Almanya, suçlu ve kaçak FETÖ mensupları için güvenli liman olmaya sürdürüyor.

Ülkede eğitim, kültür, bilim ve dinler arası diyalog kisvesi altında faaliyet gösteren FETÖ mensuplarının bu alanlarda Alman makamlarından destek gördüğü de biliniyor.

FETÖ mensupları Almanya'ya vardıklarında örgüt üyeleri tarafından korunurken, oturum ve iltica talepleri konularında destek alabiliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü