"Dezenformasyon Yasası" endişelendirmiş

Avrupa Konseyi, 'dezenformasyon yasasının' Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğüne 'engel' teşkil ettiğini iddia etti.

Avrupa 08.10.2022, 22:45
"Dezenformasyon Yasası" endişelendirmiş

Avrupa Konseyi, özellikle Batı tarafından fonlanan bazı yayın organlarının ve sosyal medya hesaplarının yaptığı dezenformasyonun önüne geçmek için çıkarılan ve bazı maddeleri TBMM'de kabul edilen 'dezenformasyon yasasının' Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğüne 'engel' teşkil ettiğini açıkladı.

Muhalefet tarafından 'sansür yasası' olarak eleştirilen 'Dezenformasyonla Mücadele Yasası'nın birçok maddesi TBMM'de kabul edildi.

Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerinin anayasa ve yasalarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Konsey'in ilkelerine uygun olup olmadığını denetlemekle hükümlü Venedik Komisyonu, cuma günü konuyla ilgili 'acil bir görüş' metni yayınladı.

Metinde, 2023 Haziran'da yapılacak seçim öncesi yapılan düzenlemenin potansiyel sonuçları nedeniyle 'endişe' belirtildi. 'Oto sansür' endişesinin vurgulandığı açıklamada, Türkiye'deki yasaların dezenformasyonla mücadele için yeterli olduğu vurgulandı.

'İfade özgürlüğü üzerinde olası keyfi kısıtlamalar' içeren bir tasarının kabul edilmesi için 'acil bir toplumsal ihtiyaç' bulunmadığı belirtilen metinde, düzenlemenin AİHS'in 'ifade özgürlüğü' maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

Dezenformasyon yasasının ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine yönelik görüş, 21 ve 22 Ekim tarihlerinde Venedik Komisyonu'nun bir sonraki genel oturumuna sunulacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü