Dostoyevski'yi yasaklayan Milano-Bicocca Üniversitesi geri adım attı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon sonrası İtalya’da Dostoyevski dersini iptal eden bir üniversite, tepkiler sonrası geri adım attı.

Avrupa 02.03.2022, 21:13
Dostoyevski'yi yasaklayan Milano-Bicocca Üniversitesi geri adım attı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyon sonrası İtalya’da Dostoyevski dersini iptal eden bir üniversite, tepkiler sonrası geri adım attı.

İtalya’daki Milano-Bicocca Üniversitesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle Dostoyevski dersini programdan kaldırma kararı alınca eleştirilerin hedefi oldu. Üniversite tepkiler üzerinde geri adım atmak zorunda kaldı ve dersin programlandığı gibi yapılacağını duyurdu.

Nori üniversite yönetiminden dün aldığı e-posta’da, “Sevgili profesör, bu sabah rektör yardımcısı ve rektör, Dostoyevski kursunu erteleme kararını bildirdiler. Amaç, içinde bulunduğumuz bu gergin dönemde özellikle de üniversite içinde herhangi bir polemiğe yol açmamak” denildiğini anlattı.

Paolo Nori, zaman zaman gözyaşları içinde konuştuğu videoda bunu bir “sansür” olarak niteledi ve şöyle devam etti:

“Ukrayna’da yaşananlar korkunç, düşününce ağlayasım geliyor. Bunun sonucunda İtalya’da yaşanansa gülünç. Bir İtalyan üniversitesinin Dostoyevski ile ilgili bir dersi yasaklamasına inanamıyorum.”

Yazarın bu açıklaması sonrası akademi ve siyaset dünyasının yanı sıra sosyal medyada da üniversite yönetimine tepki ve Nori’ye destek yağdı.

Videonun hızla yayılmasının ardından İtalya’da birkaç saat içinde Dostoyevski, Paolo Nori ve Bicocca etiketleri Twitter’da gündem oldu.

Eski Başbakan Matteo Renzi, “Milano Bicocca Üniversitesi, Paolo Nori’nin Dostoyevski derslerini durdurmuş. Putin’e karşı çıkmak için Dostoyevski çalışmayı yasaklamak delirmiş olmak demektir. Böyle bir dönemde daha az değil daha çok ders çalışmak gerekir. Üniversitelerde beceriksiz bürokratlara değil öğretmenlere ihtiyaç var” diyerek karara tepki gösterdi.

İtalyan Solu Partisi lideri Nicola Fratoianni de “Savaş ve şiddete karşı en güçlü panzehir kültürdür. Kültürü durdurmak aptalca ve şiddet içeren bir tercihtir” dedi.

Nihayetinde üniversite yönetimi geri adım attı.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Günün Karikatürü Tümü