Estonya: Rusya hava sahamızı ihlal etti, bizi kışkırtıyorlar

Estonya Savunma Bakanı Kusti Salm, “Rusya tatbikat yapıyor. Hiç bu kadar ciddi olmamıştı, kışkırtıcı eylemler dolu. Ruslar aslında NATO topraklarına yönelik füze saldırılarını simüle ediyor ve bunu yaptıklarını bize bildiriyorlar." dedi.

Avrupa 22.06.2022, 20:59
Estonya: Rusya hava sahamızı ihlal etti, bizi kışkırtıyorlar

NATO üyesi Estonya, Rusya’yı hava sahasını ihlal etmekle suçladı.

Baltık ülkesi Estonya, hava sahasına birkaç dakika giren MI-8 sınır muhafız helikopterini sebebiyle Rusya'nın Tallinn büyükelçisini çağırdı.

Estonya Savunma Bakanı Kusti Salm, "Sınırı helikopterle geçmek neredeyse imkânsız. Bu hata olamaz. Son günlerde çok sayıda benzer örnek yaşandı. Rusya bizi kışkırtıcı eylemlerle karşı karşıya bırakıyor.” dedi.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz günlerde Kaliningrad’ı uyarmıştı. AB, Litvanya topraklarından Rusya'nın Kaliningrad bölgesine çeşitli malların transit geçişinin engellendiğini duyurmuştu. Rusya o günden beri Estonya sınırında askerî hareketliliğini artırdı.

Kusti Salm, “Rusya tatbikat yapıyor. Hiç bu kadar ciddi olmamıştı, kışkırtıcı eylemler dolu. Ruslar aslında NATO topraklarına yönelik füze saldırılarını simüle ediyor ve bunu yaptıklarını bize bildiriyorlar." dedi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü