Fransa: Aşırı solcu lider Melenchon öncülüğünde Macron'a karşı kurulan ittifak genişliyor

Fransa'da yapılacak parlamento seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a karşı oluşturulan ittifak genişliyor.

Avrupa 04.05.2022, 14:41
Fransa: Aşırı solcu lider Melenchon öncülüğünde Macron'a karşı kurulan ittifak genişliyor

Ülkenin aşırı solcu lideri Jean-Luc Melenchon'un partisi La France Insoumise (LFI, Boyun Eğmeyen Fransa) ile Yeşiller'in dün birlikte hareket etmek için anlaşmasının ardından ittifaka Sosyalist Parti'nin (PS) de katıldığı belirtildi.

LFI milletvekili Adrien Quatennens, partisinin ve PS'nin prensipte anlaşmaya vardığını söyledi.

Quatennens, Fransa'da 12-19 Haziran seçimlerinde, "Emmanuel Macron'u yenebiliriz ve yeneceğiz ve bunu radikal bir program için çoğunluk ile yapabiliriz" dedi.

Melenchon'un liderliğinde şekillendirilen Yeşiller, Komünistler ve Sosyalistlerden oluşan koalisyon, Macron'un "iş dünyası yanlısı gündemini" engelleme girişimi olarak nitelendiriliyor.

"Sosyal ve Ekolojik Halk Birliği" çatısı altında yürütülecek yeni ittifakın politikaları arasında emeklilik yaşını 60'a indirme, asgari ücreti yükseltme ve temel ürünlerde tavan fiyatları da bulunuyor.

Reuters'e konuşan PS'den bir kaynak, kimin hangi seçim bölgesinde yarışacağı ve genel strateji üzerinde anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Ortak programla ilgili görüşmelerin tamamlanmasından sonra anlaşmanın Sosyalist Parti'nin ulusal komitesi tarafından onaylanması bekleniyor.

Jean-Luc Melenchon liderliğindeki LFI, daha önce Fransız Yeşilleri ve Komünistlerle benzer anlaşmalar imzaladı.

Anlaşma onaylanırsa, 1997-2002 sol-yeşil koalisyon anlaşmasından bu yana seçimlere ayrı ayrı katılan partiler ilk kez birleşecek.

Fransa'da aşırı sol ve yeşiller genel seçimlerde Macron'a karşı birleşti

Fransa’da sol partiler genel seçimlerde işbirliği yapmak için müzakere ediyor

"Soldaki AB yanlısı bir gücün sonu"

Avrupa yanlısı Sosyalistlerin, 'Avrupa şüpheci' Melenchon'un partisiyle birlikte hareket etme konusunda çekincelerinin olduğu biliniyordu.

Sosyalist Parti liderlerinin Melenchon ile bir anlaşma müzakere etme kararını eski cumhurbaşkanı Francois Hollande eleştiriyor. Ona göre bu adım soldaki AB yanlısı bir gücün sonunu işaret edebilir.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana iki cumhurbakanı çıkaran Sosyalist Parti Avrupa entegrasyonu için itici güç olarak kabul ediliyordu.

"İki bloğun oy oranı yüzde 33"

Harris Interactive'in son anketine göre hem birleşik bir sol hem de Macron'un partisi ile muhafazakarlar arasında bir ittifak seçimlerde yüzde 33 oy alıyor.

2008'de Sosyalist Parti'den ayrılan Melenchon, AB'nin bütçe ve rekabet konularındaki kurallarına ve serbest piyasa ilkelerine karşı duruşuyla biliniyor. Sol lider ayrıca Fransa'nın NATO'dan ayrılmasını istiyor.

Sosyalistlerin son cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların sadece yüzde 1,75'ini aldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü