Fransa İngiltere'ye karşı yaptırım listesi hazırladı

Fransa ile İngiltere arasında Londra yönetiminin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının ardından başlayan gerilim sürüyor.

Avrupa 28.10.2021, 12:30
Fransa İngiltere'ye karşı yaptırım listesi hazırladı

Paris yönetimi, İngiltere'nin geri adım atmaması halinde uygulayacağı yaptırım listesini paylaştı. 2 Kasım'dan itibaren devreye alınması planlanan yaptırımlar kapsamında İngiltere'den gelen ve bu ülkeye giden kamyonlara sıkı kontroller uygulanabilecek.

İngiltere'ye bağlı Jersey Adası yönetimi, kendi sularında avlanmak isteyen 64 Fransız balıkçı teknesine lisans verirken, 75'ine ise lisans vermeyi reddettiğini açıklamıştı.

İki Ülke Çıkmazda

Daha önce Fransız balıkçılar, Başbakan Boris Johnson'ın lisanslar konusunda geri adım atmaması halinde İngilizleri "yiyecek çok güzel şeyleri olmayacak" konusunda uyarmıştı.

Son olarak Fransa'da hükümet, İngiltere'nin geri adım atmaması durumunda uygulayacağı yaptırımların listesini paylaştı.

Fransa'nın Yaptırım Listesi

Buna göre Fransa, İngiltere'den gelen mallar üzerinde sınır ve hijyenik kontrolleri hızlandırabilecek. İngiliz balıkçı teknelerinin belirlenmiş Fransız limanlarına erişimi engellenebilecek.

2 Kasım'dan itibaren devreye alınması planlanan yaptırımlar kapsamında İngiltere'den gelen ve bu ülkeye giden kamyonlara sıkı kontroller uygulanabilecek.

"Elektrik Tedarikini Gözden Geçiririz" Tehdidi

Ortak açıklama, Fransa Denizcilik ve Avrupa İşleri bakanlıklarından geldi. "İkinci tur önlemler hazırlanıyor. Fransa, İngiltere'ye elektrik tedarikini gözden geçirmeyi reddetmiyor" denildi.

İngiltere hükümeti ise tehditleri "hayal kırıklığı ve orantısız" şeklinde nitelendirdi.

"Sabrımızı Zorlamayın" Mesajı

"Sabrımız sınırlarına ulaşıyor" diyen Fransız hükümeti sözcüsü Gabriel Attal, ülkesindeki balıkçıların, İngiliz sularında balık tutmak için ihtiyaç duydukları ruhsatların yarısından yoksun olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü