“Fransa Ukrayna'daki rolünü değiştirmeli”

Eski cumhurbaşkanı adayı Nicolas Dupont-Aignan, Fransa'nın Moskova'ya yaptırım uygulamak ve Kiev'e silah göndermek yerine Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk yapması gerektiğini söyledi. Dupont-Aignan ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i de eleştirdi ve Avrupa'yı çatışmada "batmaktan" kaçınmaya çağırdı.

Avrupa 05.12.2022, 19:19
“Fransa Ukrayna'daki rolünü değiştirmeli”

Nicolas Dupont-Aignan, AB'nin kendisini çatışmanın daha da derinlerine sürükleyerek "intihar etmekten" kaçınması gerektiğini söylüyor

"Fransa ... araya mesafe koymalı ve hakem rolünü üstlenmelidir. Çünkü Zelenskiy'nin amacı artık Ukrayna'yı savunmak değil, halkını feda ederek Rusya'nın yıkımına alet olmaktır" diyen sağcı Debout la France (Fransa Ayaklan) partisinin kurucusu ve lideri Dupont-Aignan, Pazar günü çeşitli Fransız haber kuruluşlarına verdiği mülakatta şunları söyledi

"Şimdi barış yapma, iki taraf arasında uzlaşma sağlama ve Zelenskiy'i sakinleştirme zamanıdır" diyen siyasetçi, "Avrupa'nın intiharını önleme zamanıdır" diye ekledi.

Rus saldırganlığını meşrulaştırmıyorum. Sadece bugün iki gücün kendilerini tüketme sürecinde olduğunu ve Avrupa'nın da onlarla birlikte batma sürecinde olduğunu söylüyorum.

"Ukrayna'nın egemenliğini savunmanın" Fransa'nın "görevi" olduğunu savunan Dupont-Aignan, Paris'in Rusya'ya ekonomik yaptırım uygulamayı ve Ukrayna'ya silah sevkiyatını "kesinlikle durdurması" gerektiğinde ısrar etti ve bunun "ateşkes karşılığında yapılması gerektiğini ve müzakere masasına oturmamız gerektiğini" sözlerine ekledi.

Fransa, diğer pek çok Batılı ülkeyle birlikte Kiev'e Caesar obüsleri ve MILAN tanksavar silahları da dahil olmak üzere ağır silahlar tedarik ediyor. Ülke ayrıca Moskova'ya kapsamlı ekonomik kısıtlamalar getirdi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova ve Kiev müzakerelere yeniden başladığında NATO üyesi ülkelerin Rusya'ya "güvenlik garantileri" sunmak zorunda kalabileceğini söyledi. Barış görüşmeleri Mart ayı sonunda fiilen çökmüş, Rusya Ukrayna'yı süreci oyalamakla suçlamıştı.

Zelensky o zamandan bu yana Kiev'in "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi" halinde müzakereleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu söyledi. Kremlin bu önkoşulların kabul edilemez olduğunu çünkü dört eski Ukrayna toprağının Eylül sonundaki referandumların ardından Rusya'nın bir parçası haline geldiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:02
Öğle 13:23
İkindi 16:08
Akşam 18:34
Yatsı 19:55
Günün Karikatürü Tümü