Hasta Avrupa: Almanya, Avusturya ve Hollanda yeniden Kovid’in pençesinde

Avrupa yeniden Kovid-19 dalgasıyla sallantıda; Hollanda’da ameliyatlar ertelenirken, Avustura ve Almanya’da yeni önlemler devreye sokuldu.

Avrupa 19.11.2021, 19:55 19.11.2021, 19:44
Hasta Avrupa: Almanya, Avusturya ve Hollanda yeniden Kovid’in pençesinde

Hollanda'da Kovid-19 vaka sayılarının tekrar artmaya başlamasının ardından yoğun bakım ünitelerinde yer açabilmek için kanser ve kalp hastalarına yapılacak operasyonların ertelendiği açıklandı.

Ulusal Sağlık Enstitüsü, günlük yeni vaka sayısının 23 bine çıktığını ve bunun salgında son dalganın zirvesi olduğunu duyurdu.

Bir önceki gün 13 bin olan vaka sayısının katlanarak artması, hastanelerde yeni önlemlerin alınmasını zorunlu kıldı.

Yetişkin nüfusun yüzde 85'inin Kovid-19'a karşı aşılandığı ülkede, yoğun bakıma kaldırılma oranı Nisan 2020'ye göre düşük kaldı. Ancak yetkililer, ilk bulaşma ile hastane yatışı arasında zaman farkı olduğunun da altını çizdi. Ayrıca ülkede şu an 200 civarında yoğun bakım yatağı kaldığı aktarıldı.

Avusturya’da aşı zorunluluğu

Avusturya'da artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 20 gün süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Şubat ayından itibaren de herkese aşı zorunluluğu getirildi.

Almanya’da vaka sayısı rekor seviyeye ulaştı

Almanya'da Kovid-19 vaka sayısının son günlerde rekor seviyelere çıkmasının ardından bir dizi önlem alınmasına karar verildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendirk Wüst ve Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ülkedeki salgın durumunun çok endişe verici olduğunu ifade eden Merkel, "Çok ciddi durumdayız." ifadesini kullandı.

Merkel, çok hızlı artan vaka sayılarını bir an önce durdurmak gerektiğini kaydetti.

Bunun için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket edilmesini isteyen Merkel, bu konuda tedbirler paketinin kabul edildiğini bildirdi. Tedbir paketine göre yaşlı ve huzurevlerinde kalanların salgında özellikle korunması gerektiğinden buralarda çalışanlardan ve ziyaretçilerden aşı olup olmadığına bakılmadan günlük negatif testi istenecek.

Eyaletler, hastaneler, bakım ve yaşlı evleriyle gezici sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarının riskli gruplarla temas etmeleri halinde Kovid-19'a karşı aşı yaptırmalarının zorunlu hale getirilmesi istenerek, eyaletler federal hükümetten bunu hızlı bir şekilde uygulamaya koymasını talep etti.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü