İki Alman askere ‘terör örgütü kurmaya teşebbüs’ten suçlama

Almanya’da iki eski asker, ‘terör örgütü kurmaya teşebbüs’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Şüpheliler, Yemen savaşı için paramiliter birlik oluşturmak, Suudi Arabistan’dan mali kaynak sağlamaya çalışmakla suçlanıyor.

Avrupa 20.10.2021, 23:52 20.10.2021, 23:49
İki Alman askere ‘terör örgütü kurmaya teşebbüs’ten suçlama

Federal polis teşkilatının özel timleri düzenledikleri operasyonlarda, “terör örgütü kurmaya teşebbüs ettikleri” şüphesiyle iki eski Alman askerini gözaltına aldı.

Federal Başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Arend-Adolf G. ile Achim A.’nın “terör örgütü kurmaya teşebbüs” suçlamasıyla gözaltına alındıkları, gün içinde hakim karşısına çıkartılacaklarını belirtildi.

Başsavcılık açıklamasında, soruşturmanın Federal Emniyet Teşkilatı tarafından yürütüldüğü, iki şüphelinin Münih ve Calw’deki evlerinde arama yapıldığı kaydedildi.

Yazılı açıklamada, hâkimlerin gözaltı kararında yer alan suçlamalara da yer verildi. Buna göre “terör örgütü kurma” teşebbüsünün "elebaşları" olarak nitelendirilen iki şüpheli, 2021 yılının başında paralı askeri birlikler kurma kararı aldı. Alman ordusunun iki eski mensubu olan şüphelilerin, askeri bilgi ve yetkinliklere sahip oldukları vurgulandı.

Arend-Adolf G. ile Achim A.’nın, paramiliter grupta yer alacak her paralı askerin aylık gelirinin 40 bin euro olacağını tahmin ettikleri, bu amaç doğrultusunda da eski ordu mensupları ve yine eski polislerden oluşacak 100 ila 150 kişilik birlikler kurmayı planladıkları belirtildi. İki şüphelinin, paralı asker olmaları için en az yedi kişi ile irtibata geçtiklerinin tespit edildiği bilgisi de paylaşıldı.

Başsavcılık, şüphelilerin paralı askerleri ilk etapta iç savaşın yaşandığı Yemen’de ancak daha sonra da diğer askeri ihtilaflarda görevlendirmeyi planladıklarını, "askeri alanda faaliyet gösteren bir şirket" olmayı amaçladıklarını duyurdu.

DW

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü