İngiliz Parlementosu: Donanma tehlikelerle baş edemeyebilir

İngiliz milletvekilleri, Kraliyet Donanması’nın yetersizliğine belirterek, donanmanın "giderek daha düşmanlaşan ve tahmin edilemez uluslararası ortam" ile baş edemeyeceği konusunda hükümeti uyardı.

Avrupa 14.12.2021, 18:50 14.12.2021, 18:18
İngiliz Parlementosu: Donanma tehlikelerle baş edemeyebilir

İngiliz Parlamentosu Savunma Komitesi'nin yayımladığı bir raporda, mevcut filonun, ülkenin ulusal güvenlik ve uluslararası politikasını kapsayan "Integrated Review" stratejisinin tam amacını yerine getiremeyeceği belirtildi ve hükümete, İngiltere'yi korumak için "daha fazla savaş gemisi inşa etmesi" çağrısında bulunuldu.

Raporda, geçen yıl 6 Type-45 sınıfı destroyerden 5'inin bakıma girdiğine işaret edilerek, Britanya Kraliyet Yatı'nın yerini alması beklenen 250 milyon sterlin değerindeki yeni ulusal amiral gemisinin donanmaya hiçbir avantaj sağlamayacağı vurgulanan raporda, halihazırda kısıtlı deniz bütçesi üzerinde devam eden baskıları artıracağı konusunda uyarıda bulunuldu.

Raporda, Kraliyet Donanması'ndan "daha azıyla daha fazlasını yapması" isteneceğine işaret edilerek, "Bu, bu kıyıların ötesindekilerin de kolayca hesaplayabileceği açık bir risk." ifadesine yer verildi.

Ayrıca raporda, emsalleri ve düşmanlarıyla kıyaslandığında, Kraliyet Donanması'nın silahlarda da yeterince iyi donanımlı olmadığı konusunda İngiliz hükümeti uyarıldı.

Eski bakanlardan, Savunma Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, rapora ilişkin değerlendirmesinde, "Genel olarak donanmamızın daha fazla gemiye, daha ölümcül silahlara ve en güncel teknolojiye ihtiyacı var." ifadesini kullandı.

Komite Başkanı Ellwood, şunları kaydetti:

"İngiltere giderek daha düşmanca ve öngörülemeyen uluslararası ortamla karşı karşıya ancak hükümet hala finansmanı azaltıyor ve Kraliyet Donanması'na yeni gemiler gelene kadar gelecek 5 yıl boyunca gitgide daha yaşlı gemilere güvenmesini istiyor."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü