İngiltere Başbakanı Boris Johnson aklandı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, resmi konutunun tadilatının finansmanı soruşturmasında aklandı.

Avrupa 28.05.2021, 22:59
İngiltere Başbakanı Boris Johnson aklandı

Lordlar Kamarası Üyesi Christopher Geidt, dairenin tadilat bedelinin bir Muhafazakar Parti bağışçısı tarafından karşılandığı iddialarına ilişkin raporunu tamamladı.

Raporda, "Başbakan, benim görüşüme göre düşüncesizce, Downing Sokak 11 No'lu apartman dairesinin tadilatına, nasıl finanse edileceğini daha titiz bir şekilde araştırmadan izin verdi." denildi.

Bir Muhafazakar Parti bağışçısının maliyetin bir kısmını karşıladığı kaydedilen raporda, ancak Johnson'ın bundan haberi olmadığı ve herhangi bir çıkar çatışmasının yaşanmadığı belirtildi.

Tadilat tartışması

Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson'ın Muhafazakar Partiye yakın iş insanlarının bağışlarıyla Başbakanlık Konutu'ndaki dairesinin yenilenmesi için "yasa dışı" ve "gizli" bir plan hazırladığını iddia etmişti.

Cummings, bu durumu "etik dışı, aptalca, muhtemelen yasa dışı" şeklinde niteleyerek Johnson'ın siyasi bağışların şeffaf bir şekilde açıklanmasına ilişkin kuralları ihlal ettiğini aktarmıştı.

Ülkede her yıl başbakana konutundaki tadilat giderleri için 30 bin sterlin hibe edilmesine rağmen konuttaki son tadilatın verilen hibeyi aştığı ve yaklaşık 200 bin sterline mal olduğu iddia edilmişti.

Hükümet, Johnson'ın dairesindeki tadilat giderlerini kendi imkanlarıyla karşıladığını ileri sürmüştü. Tartışmalar üzerine Geidt, bağımsız bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Günün Karikatürü Tümü