İngiltere Başbakanı Johnson: Aşıdaki Başarımızın Arkasında Açgözlülük ve Kapitalizm Var

İngiltere Başbakanı yine çenesini tutamadı. Önce malumu ilân etti, sonraysa gelecek tepkilerden çekinip hızlı bir şekilde çark etti. 

Avrupa 24.03.2021, 15:28 24.03.2021, 15:42
İngiltere Başbakanı Johnson: Aşıdaki Başarımızın Arkasında Açgözlülük ve Kapitalizm Var

İngiltere Başbakanı yine çenesini tutamadı. Önce malumu ilân etti, sonraysa gelecek tepkilerden çekinip hızlı bir şekilde çark etti. 


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti milletvekilleriyle yaptığı özel bir toplantıda, aşılama programında kaydettikleri başarının arkasında 'kapitalizmin ve açgözlülüğün' olduğunu söyledi. The Sun gazetesinde yer alan habere göre Johnson, "Aşı konusunda başarıya ulaşmamızın nedeni kapitalizm, bunun nedeni açgözlülük, dostlarım" ifadelerini kullandı. Ancak Johnson'ın toplantıda bu sözleri sarf ettikten hemen sonra çok hızlı bir şekilde geri aldığını kaydedildi. 


Katılımcılardan birisi, daha önce hiç kimsenin ağzından çıkan bir sözü 'bu kadar hızlı ve şiddetli bir şekilde' geri almaya çalıştığını görmediğini söyledi. Bir milletvekili, Johnson 'bunu söyler söylemez ortalığı karıştırdığını anladı ve maksadını aştığını gördü' dedi. Bazı kaynaklar, Jonhson'ın katılımcılarından 'sözlerini ortak hafızalarından silmelerini' istediğini bildirdi.


BBC'nin Politika Editörü Laura Kuenssberg, toplantıyla ilgili kendisine bilgi veren bir milletvekilinin Johnson'ın bu sözleri toplantı esnasında hızlı bir şekilde peynir ve turşu yiyen bir parti yetkilisini 'tiye almak' için sarf ettiğini söylediğini aktardı. Kuenssberg, Johnson'ın bu sözleriyle Avrupa Birliği (AB) ile son dönemde aşı tedariki konusunda yaşanan sorunu kast etmediğinin altının çizildiğini vurguladı. Toplantıda Johnson'ın büyük ilaç şirketlerinin korona virüsü salgını dönemindeki çalışmalarından da övgüyle bahsettiği ve AstraZeneca'nın ürettiği aşıları İngiltere'ye maliyet fiyatı üzerinden satmasından da memnuniyet duyduğunu aktardığı bildirildi.


İngiltere ile AB arasında bir süredir aşı tedariki konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Johnson, son günlerde AB'nin Oxford/AstraZeneca aşının İngiltere'ye ihracatını yasaklama yönünde bir karar almasını engellemek üzere görüşmeler yürütüyor. İngiltere'de şu ana kadar 28 milyondan fazla kişi en az bir doz aşı aldı. Bu sayı, yetişkin nüfusun yarısından fazlasına denk geliyor. İngiltere'nin programında AstraZeneca/Oxford ve Pfizer/BioNTech aşıları kullanılıyor. (BBC Türkçe)

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak 06:48
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:12
Yatsı 19:36
Günün Karikatürü Tümü