İngiltere hükümetinin pandemi mücadelesi soruşturulacak!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümetinin koronavirüs salgınıyla mücadelesi konusunda yürütülecek bağımsız kamu soruşturmasının önümüzdeki yıl başlayacağını açıkladı.

Avrupa 14.05.2021, 12:52
İngiltere hükümetinin pandemi mücadelesi soruşturulacak!

Johnson, yüzyılın en ağır salgınıyla karşı karşıya kalındığına işaret ederek, “devletin, eylemlerini olabildiğince titiz ve samimi bir şekilde inceleme ve gelecek için de dersler çıkarma yükümlülüğü var” dedi.

Başbakan, bağımsız kamu soruşturmasının önümüzdeki yılın bahar aylarında başlayabileceğini, salgının son bulması ile daha etkin bir soruşturma ve inceleme yapılabileceğini duyurdu.

127 binden fazla insanın Covid-19 nedeniyle öldüğü İngiltere, Avrupa’da salgın nedeniyle en çok insanın hayatını kaybettiği ülke konumunda bulunuyor.

Bu nedenle aylardır İngiltere’de neden pek çok ülkeye kıyasla salgınla mücadelede başarısız olunduğu sorgulanıyor, sorulara yanıt verecek bağımsız soruşturma yürütülmesi yönünde de çağrılar yapılıyor. Johnson ise bu çağrıları “mücadele sekteye uğrar” gerekçesini öne sürerek aylardır yanıtsız bırakıyordu.

Johnson'ın son açıklaması da muhalefet tarafından yeterli görülmedi. Muhalefet lideri Keir Starmen, soruşturmanın “mümkün olan en kısa zamanda başlatılması” gerektiğini söyledi.

DW

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:59
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
Günün Karikatürü Tümü