İngiltere, Ukrayna'ya gelişmiş silahlar gönderildiğini doğruladı

İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiltere'nin Ukrayna'ya modern lazer güdümlü Brimstone 2 füzeleri tedarik ettiğini doğruladı.

Avrupa 28.11.2022, 18:58
İngiltere, Ukrayna'ya gelişmiş silahlar gönderildiğini doğruladı

İngiltere Savunma Bakanlığı Pazar günü Twitter'da, yüksek hassasiyetli füzelerin bir paletinin Oxfordshire'daki Kraliyet Hava Kuvvetleri Brize Norton üssünden açıklanmayan bir havaalanına teslim edildiğini gösteren bir video klip yayınladı. Füzelerin İngiltere'nin Ukrayna'ya yönelik "yardım paketinin" bir parçası olduğunu belirten bakanlık, bu tür teslimatların bir süredir yapıldığına dair daha önce medyada yer alan haberleri doğruladı.

Bakanlık Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bu yardım Rus ilerleyişinin durdurulmasında çok önemli bir rol oynadı" dedi.

Birleşik Krallık güçlerinin Brimstone füzesinin daha önceki versiyonlarını Ukrayna'ya geçtiğimiz ilkbaharda tedarik etmeye başladığı bildirildi. Brimstone 2 bir öncekinden çok daha gelişmiş olup menzilini yaklaşık üç katına çıkarıyor. Yerdeki hedeflere saldırmak üzere bir uçaktan ateşlenmek üzere tasarlanmış. Ancak Ukraynalı kara birlikleri bu füzeyi, çoğunlukla tankları ve diğer zırhlı araçları hedef alarak, uyarlanmış kamyonlarda kullandı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bu ayın başlarında Kiev'e yaptığı ziyaret sırasında 50 milyon sterlin (60 milyon dolar) değerinde yeni bir askeri yardım paketini açıkladı. Her bir Brimstone 2 füzesinin yaklaşık 175,000 Sterline mal olduğu bildiriliyor.

Kremlin, ABD, İngiltere ve diğer NATO üyelerinin Ukrayna'ya giderek daha gelişmiş silahlar tedarik ederek çatışmayı uzattıkları ve Rusya ile doğrudan bir çatışma riskini göze aldıkları uyarısında bulundu. Moskova çatışmayı ABD ve NATO'ya karşı bir vekalet savaşından başka bir şey olarak nitelendirmezken, Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'yı "tüm Batı askeri makinesiyle" savaşıyor olarak tanımladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü