İtalya: AB savunmasını güçlendirmeli

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi ve son olarak ABD ile İngiltere'nin Avustralya ile "AUKUS" adlı yeni güvenlik anlaşması imzalamasının ardından Avrupa Birliği'nin gerçek bir savunmaya sahip olması gerektiğini belirtti.

Avrupa 17.09.2021, 21:45
İtalya: AB savunmasını güçlendirmeli

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, La Repubblica gazetesine verdiği demeçte uluslararası gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi ve kısa süre önce ABD, İngiltere ve Avustralya'nın "AUKUS" anlaşmasını yapmasına ilişkin İtalya'nın pozisyonu sorulan Di Maio, "Afganistan ve Avustralya konuları, kıta endüstrisinin koordinasyonunu sağlayan bir Avrupa savunmasının ne kadar acil olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.

İtalyan Bakan, müttefiklerine karşı çıkmaktan ziyade sözleşmelerde daha fazla ağırlıklarının olmasının önemli ve gerekli olduğunun altını çizerken, hiç kimsenin ABD veya Çin'in karşısında tek bir ülke olarak rekabet etmeyi düşünemeyeceğini ifade etti.

"Savunma dış politikayla da bağlantılı"

Di Maio, Avrupa Birliği (AB) içinde bu konuda bir fikir birliği olup olmadığına ilişkin, "Tartışma daha yeni başladı ancak cesaret verici işaretler var. Ama bunun basit şekilde olacağı yanılsaması içinde değiliz çünkü bu savunma konusu aynı zamanda dış politikayla da bağlantılı." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Di Maio, dış politika ve savunma alanlarında birlik üyesi hükümetlerin bireysel veto haklarına halel getirmekten kaçınarak, çoğunluk oyu ile karar alabilmek istediklerini, benzer bir durumun sağlık alanında da olması gerektiğini savundu.

İtalya Dışişleri Bakanı, savunma ve dış politikayı ilgilendiren bu konuda 27 üye ülkenin iyi bir anlaşmaya varmasını umut ettiğini kaydetti.

Bu arada, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da NATO'nun Napoli'deki üssüne yaptığı ziyarette AB savunmasının güçlendirilmesinin İttifak'ın da yararına olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü