İtalya Başbakanı Draghi AB’yi eleştirdi: Yetersiz kaldı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Afganistan'dan tahliyelerin, Avrupa Birliği'nin göç meselesini yönetmede ne kadar yetersiz kaldığını bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Avrupa 02.09.2021, 23:00
İtalya Başbakanı Draghi AB’yi eleştirdi: Yetersiz kaldı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, düzenlediği basın toplantısında, ülke gündemi ile dış politikada öne çıkan Afganistan ve Afgan göçmenler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Afganistan'daki durum ve Afganların tahliyesinden yola çıkarak düzensiz göç konusunda Avrupa Birliği'ni (AB) eleştiren Draghi, "Afganların tahliyesi, AB'nin göç konusunu yönetmede ne kadar yetersiz olduğunu bir kez daha gösterdi. Birçok ilkede birleşmiş olan AB, bu sorunla yüzleşemiyor ve bu da Birliğin bizzat kendi varlığındaki bir sorun." dedi.

Draghi, G20 Dönem Başkanı olarak Afganistan özelinde olağanüstü bir G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmayı düşünmeye devam ettiğini ve bu konuda temaslarının sürdüğünü belirterek, "BM Genel Kurulunda ne olacağını göreceğiz. Her durumda G20, BM Genel Kurulundan sonra yapılacak." ifadesini kullandı.

Mario Draghi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Marsilya'da bu akşamki görüşmelerinde, Afganistan, iki ülke ilişkileri, AB ve Libya gibi konuları ele alacaklarını aktardı.

Draghi ayrıca, İtalyan ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümeye devam ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:46
Güneş 07:11
Öğle 12:55
İkindi 15:57
Akşam 18:28
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü