Josep Borrell: AB'nin silah stokları tükeniyor, AB silah stoklarını arttıracak

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle Kiev yönetimine olan desteğinden ötürü kaynaklarının tehlikeye girmesini önlemek amacıyla silah stoğunu artırma yollarını tartışıyor.

Avrupa 31.08.2022, 11:35 31.08.2022, 12:25
Josep Borrell: AB'nin silah stokları tükeniyor, AB silah stoklarını arttıracak

AB yetkililerinin görüşmeler yaptığı Çekya’nın başkenti Prag’ta gazetecilere konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, silah stoklarının tükenmekte olduğunu kaydetti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna işgaline karşı Kiev’e oldukça destek sağladıklarına işaretle, stokların azalma eğiliminde olduğunu vurgulayan Borrell “Cephaneliğimizi yeniden doldurmak zorundayız.” ifadesini kullandı.

AB yetkililerinin Çekya’da gerçekleştirdiği görüşmelerde esas konu askeri malzemelerin nasıl en iyi şekilde artırılabileceğiydi.

Yetkililer ayrıca Ukrayna’nın savaş nedeniyle zaman içerisinde yitirdiği hava savunma sistemleri bileşenlerinin takviye edilmesi konusunu da masaya yatırdı. Görüşmelerde, hava savunma sistemleri için kullanılan mühimmat ve silahların toplu olarak satın alınması gerektiği ele alındı.

Öte yandan yetkililer, Ukraynalı askerleri AB ülkelerinde eğitilmesinde nasıl bir strateji izlenebileceğini tartıştı.

Savaşın son dönemde şiddetlenmeye devam etmesiyle Ukrayna ordusunda deneyimli askerlerin de içerisinde bulunduğu kayıpların arttığına dikkat çeken AB yetkilileri, Ukraynalı askerlere daha gelişmiş eğitimler vermeyi hedefliyor.

Kaynak: Mepa News
Yorumlar (0)
27
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 13:00
İkindi 16:19
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Günün Karikatürü Tümü