Kardinalden Müslümanların fişlenmesine tepki: Tehlikeli buluyorum

Katolik Cemaati Baş Kardinali Christoph Schönborn, ülkedeki Müslümanlara ait kurumların 'fişlendiği' İslam Haritası adı verilen dijital haritaya sert tepki gösterdi. Kardinal, "Bir dini cemaatin potansiyel şüpheli olarak görülmesine yol açacak bir algının oluşmasını tehlikeli buluyorum." dedi.

Avrupa 04.06.2021, 22:24
Kardinalden Müslümanların fişlenmesine tepki: Tehlikeli buluyorum

Avusturya'da din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıştığına fakat her iki taraf arasında çok dengeli bir ilişki olduğuna işaret eden Schönborn, "Bir dini cemaatin potansiyel şüpheli olarak görülmesine yol açacak bir algının oluşmasını tehlikeli buluyorum." dedi.

Schönborn, gerek siyasi yapılar gerekse dini yapılar içinde olası, “terörist oluşumlara” yönelik ceza kanunlarının yeterli olduğunu vurgulayarak, karmaşık konuların çözümünün diyalogdan geçtiğini belirtti.

Öte yandan Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun da basına yaptığı açıklamada, söz konusu dijital harita sonrasında Türklere ait camilere İslam karşıtı kışkırtıcı levhaların asıldığını bildirdi.

Ceyhun, konuya ilişkin hassasiyetin Avusturyalı makamlara iletildiğini kaydederek, "Bu tür kışkırtıcı eylemlerin engellenmesi, ibadet özgürlüğünün muhafaza edilmesi ve camilerin saldırılara karşı korunması talep edilmiştir." dedi.

Ülkede tepkilere neden olan İslam Haritası dün itibariyle çevirim dışı olmuştu.

Ne olmuştu?

İktidardaki merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi, koalisyon hükümetinin öncülüğünde kurulan Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi, Müslümanlara ait 600'ün üzerinde cami ve eğitim merkezi gibi çeşitli kuruluşların hangi çatı derneğine bağlı olduğu, dünya görüşleri, yöneticileri ve adresleri gibi detaylı bilgilerin yer aldığı "İslam-Landkarte" adı verilen bir dijital haritayı kamuoyuyla paylaşmıştı.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü