Köhnemiş NATO’ya bir darbe de Fransa’dan geliyor

NATO'nun askeri tehditler, iklim değişikliği ve Çin'e karşı hazırladığı 20 milyar dolarlık planın Fransa'nın engeline takıldığı belirtiliyor.

Avrupa 29.05.2021, 13:00 29.05.2021, 14:08
Köhnemiş NATO’ya bir darbe de Fransa’dan geliyor

Reuters'ın dört diplomat ve bir Fransız savunma kaynağına dayandırdığı haberde, Fransa'nın savunma önceliklerini baltalayacağı endişesiyle bu plana karşı çıktığı kaydedildi.

Daha önce "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklaması yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz hafta Paris'e bir araya gelerek ittifakın geleceğini konuştu.

Stoltenberg şubat ayında, müttefiklerin her hükümetin kendi askeri operasyonları için ödediği mevcut sisteme güvenmek yerine, küçük ortak bütçelere rağmen doğrudan mevcut sisteme daha fazla para yatırmasını önerdi.

Reuters'e konuşan dört diplomattan ikisi, ABD Başkanı Joe Biden ile 14 Haziran'da yapılacak zirvede varılacak bir anlaşmanın muhtemelen transatlantik birliği destekleyeceğini söyledi.

Diplomatlar, Fransa'nın 10 yılda ortak bütçelere 20 milyar dolar ayırma fikrinin ülkenin askeri önceliklerine fayda sağlayamayacağını kaydetti.

Bir Fransız silahlı kuvvetler bakanlığı kaynağı "Fikir, ülkelerin ortak bütçelere katkılarını ciddi oranda artırmak ve NATO felsefesini değiştirmekse Fransa'nın tepkisi açıkça hayır olacaktır." dedi.

Fransa liderliğinde bağımsız askeri güç

AB, İngiltere'nin bloktan ayrılmasından sonra Fransa'nın önderliğinde, Amerika Birleşik Devletleri'nden bağımsız olarak daha fazla askeri gücü geliştirmek için Aralık 2017'den beri çalışıyor.

Fransız silahlı kuvvetleri bakanlığı kaynağı, "Bizim için bu, NATO ile Avrupa arasındaki bir sorun değil, NATO ile her üye ülkenin ulusal savunması meselesidir." diye konuştu.

NATO'nun ortak finanse ettiği bütçeler, NATO komutanlıklarını ve askeri altyapıyı yürütmek için toplam müttefik savunma harcamalarının yüzde 0,3'üne veya yaklaşık 2,5 milyar dolara tekabül ediyor. Diplomatlar, bu rakamın NATO'nun yaklaşık yüzde 0,5 olan tarihsel ortalamasının altında olduğuna dikkat çekti.

NATO'nun "beyin ölümü" tartışması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2019'un sonlarında NATO'nun, Türkiye'nin Suriye'deki ABD destekli unsurlara yönelik bir operasyon başlatmasının ardından ittifakın "beyin ölümü yaşadığını" söyledi. Macron'un bu çıkışı ittifak üyesi ülkelerde tartışmalara neden olmuştu.

Macron, bu çıkışından bir yıl sonra Münih Güvenlik Konferansı'nda "NATO'ya inanıyorum" dedi.

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Günün Karikatürü Tümü