"Londra’da hane içi şiddet yüzde 40 arttı"

Yeni bir araştırmada, Birleşik Krallık'ın (BK) başkenti Londra'da hane içi istismarın ilk tecritte yüzde 40'a varan oranda arttığı ortaya çıktı.

Avrupa 15.12.2021, 21:24 15.12.2021, 21:35
"Londra’da hane içi şiddet yüzde 40 arttı"

Yeni bir araştırmada, Birleşik Krallık'ın (BK) başkenti Londra'da hane içi istismarın ilk tecritte yüzde 40'a varan oranda arttığı ortaya çıktı.

Londra Üniversitesi bünyesindeki Royal Holloway tarafından yürütülen bir araştırmada, ev içi istismar oranlarının polis istatistiklerinde yer alan bulgulardan çok daha keskin bir şekilde arttığı keşfedildi.

İnternet arama verileri için yeni bir algoritma kullanan araştırmacılar, ev içi şiddet mağdurlarının internette sıklıkla aradığı sığınma, destek, hayır kuruluşu, yardım, yasal koruma ve tehdit edici ve istismarcı gibi sözcük seçimleriyle ilişkili 35 anahtar kelimeye odaklandı.

Araştırmacılar polis istatistikleriyle kendi verileri arasındaki farkın, hükümetin geçen yıl mart başında başlattığı tecrit önlemleri sırasında mağdurların polise ihbarda bulunma ihtimalinin daha düşük olduğuna işaret edebileceğini söyledi.

Royal Holloway Ekonomi Bölümü Başkanı Profesör Dan Anderberg, şunları söyledi:

Mevcut çalışmanın sonuçları, hane içi istismar mağdurlarının tecrit sırasında polise ihbarda bulunma olasılığının daha düşük olduğuna dair o dönem dile getirilen endişelerin haklı nedenlere dayandığını gösteriyor.

İleriye yönelik bakarsak, araştırma aynı zamanda ev içi istismar vakası seviyesinin gerçek zamanlı olarak takip edilebileceği bir araç da sağlıyor.

Çalışmada, polise başvuran kişilerin seviyesi tecrit öncesi dönemle aynı kalsaydı, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'nın kaydettiği 21 bin 500 vakaya ek olarak, tecrit sırasında 4 bin 700 ev içi şiddet suçu vakası daha kaydetmiş olabileceği öne sürüldü.

Araştırma, Ulusal İstatistik Ofisi'nin geçen ay yayımladığı rakamların, BK'nin ulusal ev içi şiddet destek hattına yapılan aramaların Mart 2021'de sona eren yılda yüzde 22 arttığını ortaya koymasının ardından geldi.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 13:00
İkindi 16:20
Akşam 19:00
Yatsı 20:19
Günün Karikatürü Tümü