Merkel ile Putin'in görüşmesinde Afganistan ve Navalni gerilimi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı'nda üç saati aşkın görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına Afganistan'daki gelişmeler ile Rusya'da hapiste tutulan muhalif lider Aleksey Navalni damgasını vurdu.

Avrupa 21.08.2021, 12:38
Merkel ile Putin'in görüşmesinde Afganistan ve Navalni gerilimi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan’da toplumsal düzeni sağlamaya başlayan Taliban’ın yerli halkın ve yabancı diplomatik misyonların güvenliğini garanti altına almak için verdiği sözü tutmasını umduğunu söyledi.

Kremlin Sarayı’nda 3 saatten fazla süren görüşmenin ardından Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkel, Putin’den Taliban’a baskı kurmasını istedi

Taliban'ın iktidara dönüşünü ve Afganistan'ı kontrol ediyor olmasını son derece "moral bozucu” olarak nitelendiren Merkel, Afganistan'dan ayrılmak isteyen sivillerin tahliye edilmesi için Putin'den Taliban üzerinde baskı kurmasını istedi.

Merkel, Berlin için önceliğin 20 yıl boyunca Alman kurumları için çalışan Afgan vatandaşların tahliye edilmesi olduğunun altını çizdi.

"Navalni serbest bırakılsın”

Merkel basın toplantısında ayrıca Putin ile hapisteki muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin durumunu görüştüklerini söyledi. Navalni'nin, AİHM'in kararına rağmen hapiste tutulmasını kabul edilemez bulduğunu vurgulayan Başbakan, "Rusya Devlet Başkanı Putin'den bir kez daha Aleksey Navalni'nin serbest bırakılmasını talep ettim ve bu konuyu takip etmeye devam edeceğimizi de açıkça ifade ettim” diye konuştu.

Putin: Taliban ülkenin neredeyse tamamını kontrol ediyor

Putin, yaptığı konuşmada, Merkel ile görüşmesinde Afganistan'da gelişen olayların öncelikli konulardan biri olduğunu söyleyerek, "Taliban başkent dahil ülkenin neredeyse tamamını kontrol ediyor. Bunlar gerçekler ve Afgan devletinin çöküşünü önlemek için tam olarak bu gerçeklerden yola çıkılmalıdır" dedi.

"ABD ve NATO’nun Afganistan’daki operasyonu başarısız"

Bir gazetecinin sorusu üzerine, ABD ve NATO’nun Afganistan’daki eylemlerini başarılı olarak adlandırmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Putin, "Bunu konuşmak yerine Rusya, Afganistan’da durumun istikrara kavuşmasından yana" dedi.

Putin’den Navali eleştirilerine tepki

Rus muhalif Aleksey Navalni ile ilgili olarak bir gazetecinin sorusunu cevaplayan Putin, Navalni’nin siyasi faaliyetlerinden dolayı hüküm giymediğini, adli bir suçtan hapiste yattığını söyledi.

Sistem dışı muhalefete örnek olarak Batı’yı gösteren Putin, Fransa’da sarı yeleklilere, ABD’de Kongre binasına girenlere mahkemelerin ağır hapis cezaları verdiğini hatırlattı. Putin, Rusya'nın yargı makamlarının da kararlarına saygı duyulmasını istedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü