Michel: Rusya, AB ile ilişkileri geliştirmek için 'yıkıcı davranışlarını' durdurmalı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya ile ilişkilerin Moskova'nın 'yıkıcı davranışlarını' durdurması halinde gelişebileceğini söyledi.

Avrupa 08.06.2021, 09:44
Michel: Rusya, AB ile ilişkileri geliştirmek için 'yıkıcı davranışlarını' durdurmalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapan Michel, Moskova'nın AB ile daha iyi ilişkiler kurmak için politikasını gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

AB zirvelerine başkanlık eden Michel yaptığı açıklamada, AB-Rusya ilişkilerinin düşük bir noktada olduğunu ve bu durumun veya kötüleşmenin her iki tarafın da çıkarına olmadığını ifade etti.

Michel, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "AB-Rusya ilişkilerindeki düşüş eğilimi ancak Rusya'nın yıkıcı davranışları durdurmasıyla değişebilir" dedi.

AB ve Rusya, insan hakları, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ve Moskova'nın hapisteki Kremlin eleştirmeni Aleksey Navalny'ye yönelik muamelesi de dahil olmak üzere farklı konularda sorunlar yaşıyor.

Rusya: İlişkilerin bozulmasından AB sorumlu

Rusya, ilişkinin bozulmadan Brüksel'i sorumlu tutuyor. Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin, Moskova ve AB'nin ticaret ve yatırım açısından önemli ortaklar olmaya devam etmesine rağmen Rusya-AB ilişkilerinin tatmin edici sayılamayacağını söyledi.

Yorumlar (0)
34
açık
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü