Miçotakis: Türkiye Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını bize yapabilir!

Sırtını ABD'ye yaslayınca kurtulabileceğini zanneden Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Kıbrıs'ta katıldığı bir konferansta bir yandan ağladı bir yandan da kuyruğu dik tutmaya çalışıp meydan okumaya kalktı.

Avrupa 18.06.2022, 13:44
Miçotakis: Türkiye Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını bize yapabilir!

Yunanistan Başbakan Kyriakos Miçotakis, Kıbrıs’ta katıldığı bir konferansta “Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını bize yapabilir” diye ağladı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Rum Yönetimi’ni ziyaret için gittiği Kıbrıs’ta katıldığı bir konferansta bir yandan “Silahımız uluslararası hukuk, güçlü savunmamız, güçlü ittifaklarımız. Mantıksızlarla diyaloga girmiyoruz, inşa etmek için konuşuyoruz ve her zaman hazırız.” diye meydan okumaya kalkarken diğer yandan Türkiye’nin Yunanistan’a yapabileceklerini düşünüp ağlamayı da ihmal etmedi.

“Rus işgali, her emperyalist ülkenin, her yerel hareketin herhangi bir bahaneyle komşu bir ülkeyi işgal edeceği bir otoriter davranış modeli oluşturuyor.” diyerek Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını Türkiye’nin Yunanistan’a yapacağından korktuğunu dile getirirken “Bu, emperyal ve yayılmacı vizyonlara sahip diğer liderler tarafından taklit edilebilecek bir model, Yunanistan'ı ilgilendiren bir şey, ancak bu, on yıllardır sakat kalmış Kıbrıs'ı daha da fazla ilgilendiriyor." ifadelerini kullanarak Kıbrıs’ın ellerinden çıkabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Rusya’nın Donetsk ve Mariupol’daki operasyonlarını Türkiye’nin Girne ve Magusa’daki operasyonlarına benzeten Miçotakis, “Yeşil çizgi, sonunda silinmesi gereken bir utanç çizgisidir.” diyerek bir Yunan’ın “megali idea”dan asla vazgeçmeyeceğinin de misalini ortaya koydu.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü