“Rus gazı, TürkAkım vasıtasıyla sağlanabilir”

Bakan Peter Szijjarto, TürkAkım doğalgaz boru hattının gelecek dönemde Güneydoğu ve Orta Avrupa'nın enerji arzı açısından daha büyük bir role sahip olacağını sözlerine ekledi.

Avrupa 13.10.2022, 17:33
“Rus gazı, TürkAkım vasıtasıyla sağlanabilir”

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Rus enerji tekeli Gazprom CEO'su Aleksey Miller ile Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Macaristan'ın Gazprom ile doğalgaz ödemelerini ertelemek için nihai anlaşmaya vardığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Szijjarto, "Finansal koşulları iyileştirmek için Gazprom Genel Müdürü yarın ödemeleri ertelemek için bir anlaşma imzalayacak, böylece ödeme koşullarımız daha uygun hale gelecek" dedi.

Szijjarto, Macaristan'a Rus gazı tedarikinin TürkAkım doğalgaz boru hattı vasıtasıyla batı güzergahından güney güzergahına yönlendirileceğini de kaydetti.

"Bugün, başlangıçta kuzey rotalarından Macaristan'a giden Rus gazının güney rotasına yönlendirileceğini, bu nedenle yakın gelecekte Macaristan'ın günlük gaz alımı ve kullanımı için herhangi bir kısıtlama olmayacağından emin olabiliriz" diyen Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, "Şu anda Macaristan'ı besleyen güney hattı. Gazprom güney Avrupa dolaşım rotalarına odaklanırsa, bu durum Macaristan'ın enerji arzını daha güvenilir ve güvenli hale getirecektir" dedi.

Szijjarto, TürkAkım doğalgaz boru hattının gelecek dönemde Güneydoğu ve Orta Avrupa'nın enerji arzı açısından daha büyük bir role sahip olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü